Avrupa Birliği uyum sürecinde Türkiye'de özel televizyon yayıncılığı ve Rtük olgusu
The phenomenon of private television broadcasting and RTÜK (Radio and television high commission) in Turkey in harmonization period with EU
- Tez No: 219115
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalısma, Türkiye'de özel televizyon yayıncılığı ve bu yayıncılığı düzenlemekve denetlemekle görevli olan RTÜK'ü (Radyo Televizyon Üst Kurulu'nu)incelemektedir. Ortaya konan tez, AB uyum sürecinde, 3984 sayılı Radyo Televizyonyasası ve RTÜK ile ilgili yapılan yasal düzenlemelerin yetersiz olduğudur. Tezin ispatıiçin kullanılan yöntem kaynak tarama ve yorumlama yöntemidir.3984 sayılı Radyo ve Televizyon Kanunu, Avrupa Birliği TelevizyonYayıncılığının temel çerçevesini belirleyen ?Sınırsız Televizyon Direktifi? ve ?AvrupaSınır Ötesi Televizyon Sözlesmesi? ile karsılastırılarak yorumlanmıstır. Bu iki belgeçerçevesinde 3984 sayılı yasanın ve bu yasayla olusturulmus olan RTÜK'ün bu direktifve sözlesmeye yeterince uyumlu olmadığı sonucuna varılmıstır. Ayrıca RTÜKkurulusundan günümüze kadar 12 yıl geçmis olmasına rağmen yasa ve yönetmeliklerinkendisine verdiği sorumlulukları yerine getirmediği ve yasayı uygulamada aciz kaldığısonucuna varılmıstır.3984 sayılı yasanın 4. maddesinde yer alan ?Yayın ?lkeleri? sübjektifyorumlamaya fazlasıyla açık olduğu, yayın kuruluslarına verilen cezaların önemlikısmının bu yoruma açık ifadelerden kaynaklandığı ve bu nedenle yayın ilkelerininyeniden tanımlanması gerektiği sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study analyses RTÜK (Radio and Television High Commission) whose dutyis to organize and audit private television broadcasting in Turkey. The thesis beingpresented in this study sets out the fact that the radio and television law 3984 and thenew amendments to the RTÜK, put into force during Turkey's harmonization periodwith the EU laws, are inadequate. The methods administered in the demonstration of thisthesis are research and paraphrasing.The radio and television law 3984 is paraphrased by comparing it with thetelevision without frontiers directive and European broadcasting agreement whichdetermine the framework of European television broadcasting. Under the light of thesetwo documents it is concluded that law 3984 and RTÜK which was formed under thislaw are not congruent enough with the directive and the agreement in question.Furthermore even though it has been 12 years since the foundation of RTÜK, it is alsoconcluded that RTÜK does not fulfill the responsibilities given to it by laws andregulations, hence is unable to administer the law.It is concluded that the“broadcasting guidelines”given in article number 4 oflaw 3984 are open to various different interpretation, that an important part of thepenalties applied to the broadcasting companies are caused by these open-endedstatements and that it is necessary to re-define / re-determine the broadcastingguidelines.