Ulus devletin asılması sürecinde polis ?tarihten günümüze toplumsal düzen arayısı ve iç güvenlik hizmetlerindeki degisim çizgisi
In the process of erosion of nation-state: Police department 'the quest for social order and change in the context of interior security services: Throughout history until today
  1. Tez No: 219120
  2. Yazar: NURİ BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Güvenlik, tarihin her döneminde insanlar için önemli bir yer teskiletmistir. ç güvenlik alanında önceleri dagınık organizasyonların üstlendigi bu islevi,modern/ulus devlette polis yerine getirmistir. Modern devlet yapılarının asınmasıtartısmalarının sürdügü günümüzde, polis de bir degisim süreci yasamıstır.Uluslararası isbirligi, yeni dönemin en önemli konusudur. Bu durum uluslararasıorganizasyon ve kurumlar tarafından gelistirilmektedir. Terörizm, organize suçlar veyozlasma ile mücadele, insan kaçakçılıgı, bilisim suçlarıyla mücadele ve bilgitoplumunda insan haklarını güçlendirme, uluslararası isbirliginde genel konubaslıklarıdır. Bu çalısmada da küresellesme ile birlikte yasanan degisim sürecininpolislik faaliyetlerine yansıması incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Security is priority for people during the begining of history. Beforethis function has been done by untidy organization. At modern state police has takenupon itself it. Police is also developing in that time discussing is continue if themodern state instruments are erosion or not. International co-operation is animportant theme in new term. And this is fostered with international organizationsand institutions. Combating terrorism, organized crime and corruption, trafficking inhuman beings, combating cybercrime and strengthening human rights in theinformation society are outline of topics in international co-operatin. It is studied theinfluence of the changing period in globalisation at policing activity in this study