Somut işlemsel dönemdeki üstün ve normal zekâlı çocukların somut düşünme yeteneklerinin incelenmesi ve raven standart ilerleyen matrisler testi' nn 8- 9 yas çocukları üzerinde geçerlilik, güvenilirlik, ön norm çalışması
The validity, reliability and pre-norm study of raven standart progressive matrices (spm) plus test for 8- 9 ages and an examination of the concrete reasoning ability of gifted and normal students
- Tez No: 219121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu arastırma, Raven SPM Plus ve Somut slemsel Düsünme Testi' nin 8- 9yas grubu için geçerlik, güvenirlik ve ön-norm çalısmasını yapmak; yapılanölçümlere göre somut düsünme yetenegi ve zekâ iliskisini, üstün zekâlılarda somutdüsünme yeteneginin nasıl farklılık gösterdigini bulmayı amaçlamaktadır. Ayrıca,zekâ ve somut düsünme yeteneginin, cinsiyet, sınıf, sosyo- ekonomik seviye, okultürü, okul öncesi egitim alma, annenin egitim durumu, annenin ev dısında çalısmasıve babanın egitim durumuna göre farklılasma durumunu incelenmistir.Bu arastırmanın evrenini, stanbul ilinde ikamet eden 8- 9 yas arasındaki2006-2007 egitim-ögretim yılında ögrenci olan çocuklar olusturmaktadır.Arastırmanın örneklemini belirlemede tabakalama örnekleme metodu kullanılmıstır.Buna göre; örneklem toplam 438 kisiden olusmaktadır.Geçerlilik hesaplamaları için, kriter geçerliligi ve ayırt edicilik (t- Testi KritikOran) hesaplamaları yapılmıstır. Güvenilirlik hesaplamaları için, devamlılık katsayısı(test-tekrar test), esdegerlilik katsayısı, iç tutarlılık katsayıları (Cronbach Alpha,Madde Toplam Korelasyon Katsayısı, ve Madde Bırakma Korelasyon Katsayısı)hesaplanmıstır. Norm degerlerinin belirlenmesinde de 8 ve 9 yaslar; 8, 81/2, 9, 91/2 ve10 olmak üzere toplam bes gruba ayrılarak ayrı ayrı hesaplanmıs ve 5, 10, 25, 50,75, 90, 95. yüzdelik dilime denk düsen ham puanlarla birlikte tablolarda verilmistir.Yapılan analizlerde, Raven Standart lerleyen Matrisler Testi (Plus Version)ve Somut slemsel Düsünme Testi geçerli ve güvenilir testler oldugu bulunmustur.Ayrıca, ögrencilerin zeka düzeyleri ve somut düsünme yetenekleri; cinsiyet, sınıf,sosyo- ekonomik seviye, okul türü, okul öncesi egitim alma, annenin egitim durumu,annenin ev dısında çalısması ve babanın egitim durumuna göre anlamlı düzeydefarklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out norm values and percentile equivalents ofRaven SPM Plus and Concrete Operational Reasoning Test; and to determine theirvalidity and reliability for the ages 8 and 9, in Istanbul. As well, the relationshipbetween intelligence and concrete operational reasoning, comparison of gifted andnon-gifted students in terms of their concrete operational reasoning abilitiy, andrelationships of intelligence and concrete operational reasoning with respect togender, grades, socio- cultural status, private/ public schooling, mother?s workingoutside the home, mothers? and fathers? educational level, were investigated.For the representation of high, middle and low socio- cultural status, simplerandom sampling method was used in the 32 districts of stanbul. And then, schoolsare chosen from these districts. At the end there are one 2. grade and one 3. gradeclasses are determined randomly. So, the sample was determined as 438 students.Validity was examined by using t-test analysis and computation of criteriavalidity. In order to test the reliability of the tests, coefficient of stability (test- retest),coefficient of equivalance and coefficient of consistency (Cronbach Alpha, Item-Total and Item-Remainder) were the statistical techniques used. T-test and One-wayAnova analysis was used to compute dataThe findings of the research are; Raven SPM Test and Concrete OperationalReasoning are valid and reliable. The intelligence and the concrete reasoning abilityof students significantly differ according to grades, socio- cultural status, private/public schooling, mother?s working outside the home, mothers? and fathers?educational level.