Teacher development in the postmethod era and the compatibility of the Turkish teacher efficacy scale with the parameters of postmethod pedagogy
Yöntem sonrası dönemde öğretmen gelişimi ve öğretmen yeterlik ölçeğinin yöntem sonrası pedagoji parametreleri ile bağdaşıklığı
  1. Tez No: 219123
  2. Yazar: DERYA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yürütülen TemelEğitime Destek Programı Projesi bağlamında oluşturulmuş Öğretmenlik Mesleği GenelYeterlikleri Taslağı'nın postmodern eğitim anlayışına uygunluğunu incelemiştir. İncelemesürecinde, B. Kumaravadivelu tarafından postmodern dil öğretimine uygun olduğu iddiaedilen on bir makrostrateji esas alınmış ve taslakta yer alan performans göstergelerininmakrostratejilerle olan tutarlılığı karşılaştırmalı bir analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Analizçalışmasına temel oluşturması açısından; bilginin tanımlanmasına ve üretilmesine yönelikyaklaşımlar, eğitim anlayışları ve öğretmen yetiştirme programları aydınlanma öncesidönem başlangıç sayılarak postmodernizme kadar tarihi bir perspektif içerisinde elealınmıştır. Tarihsel süreçten ve karşılaştırmalı analizden elde edilen bulgular,makrostratejiler ve taslak arasında büyük oranda tutarlılık olduğunu göstermiş ve taslağınpostmodern eğitim sürecine uygun öğretmenler yetiştirmede yeterli olduğu fikrinevarılmıştır. Bununla beraber, taslağın öğrencilerin eleştirel düşünme yeteneğini geliştirmeyönünde yetersiz olduğu görülmüş ve bu biçimsel özelliğin giderilmesi yönünde önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the appropriateness of the `Teacher Efficacy Scale?, whichwas formed in the context of `Basic Education Support Programme`, carried out by theMinistry of National Education and European Union Committee to understanding ofpostmodern education. In the process of investigation, eleven macrostrategies, whoseappropriateness to postmodern language teaching are claimed by B. Kumaravadivelu wereconsidered as criteria and the consistence of the performance descriptors in the scale withthe macrostrategies are evaluated through a contrastive analysis. To establish a basis forthe analysis, the approaches towards definitions and production of knowledge, concept ofeducation and teacher education programmes are depicted chronologically, from the pre-Enlightenment times to postmodernism. The findings, collected from the historical processand the contrastive analysis, show that there is a big consistency between themacrostrategies and the scale, and the scale is sufficient enough to educate postformalteachers. Nevertheless, it was discovered that the scale lacks in developing students? criticalthinking ability, and some suggestions are made to make up for this formalist feature