Türkiye'de askeri darbeler ve basının tavrı (1946 - 1997)
Military coups in Turkey and attitude of press
- Tez No: 219124
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL BATUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Tarih, Journalism, Political Science, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu tezin amacı, basının askeri müdahaleler karsısındaki tutumunu tespit etmektir. Türkiye'de sivil-asker iliskilerinin 1946 - 1997 yılları arasında basına yansımalarından kesitler getiren çalısmada gazetelerin ve köse yazarlarının gelisen olayları ele alıs sekilleri incelenmistir. ncelenen dönemde yayın hayatını sürdüren Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet ve Tercüman gazeteleri taranmıstır. Ancak tez konusu ile ilgili önemli haber ve yorum yayınlayan diger gazetelere de yer verilmistir. ncelenen bölümler haberler ve köse yazılarından olusmaktadır. Önemli görülen karikatür, sayfa mizanpajı ve resimlere de dikkat çekilmistir. Metot olarak içerik çözümlemesinin bir türü olan tutum/egilim çözümlemesi tercih edilmistir. Mesajın kaynagından yola çıkılarak, mesajın ne oldugunu ve kaynak ile arasında nasıl bir iliski kurulabilecegini sorgulamaktadır. Sivil asker iliskilerine teorik yaklasımlar ortaya konulduktan sonra diger ülkelerden örnekler verilmistir. Basının topluma karsı sorumlulukları da konuyla ilgili kuramlar çerçevesinde incelenmistir. Basının her zaman demokrasiyi desteklemesi ve güçlendirecek yayın politikaları takip etmesi konusunda görüs birligi vardır. Ancak incelenen dönem içinde basının bu misyonunu tam olarak yerine getiremedigi ortaya çıkmaktadır. Bu duruma, hükümetlerin mesruiyetlerini kaybetmesi, ekonomik bozulmanın yanı sıra gazetecilerin ideolojik tavırları sebep olmustur. ncelenen dönemde, yazılı basının genel olarak askeri müdahaleleri destekledigi gözlemlenmistir. Ancak ilerleyen yıllarda demokratik olmayan uygulamalar sebebiyle elestiriler yapılmıstır. Askeri darbeyi gerçeklestiren yönetimler basına çesitli cezai yaptırımlar uygulamıstır. Olaganüstü dönem yargılamalarından pek çogu da mahkumiyetle sonuçlanmıstır. Baslangıçta darbeye destek veren çok sayıda gazete ve gazeteci çesitli cezalara çarptırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to determine attitude of press towards military coups. The study points out reflection of retationship between society and army in press in Turkey, within period 1946-1997. How are these events taken and evaluated by newspapers and article writers is examined. Researched newspapers are Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet ve Tercüman which were prominently existing in this period, but important articles about subject of this thesis published in other newspapers are also pointed out. Research based on news and articles. Noteworthy cartoons and photograps are also mentioned. Method used is attitude / tendency analysis which is a kind of implicit analysis. Begining with source of message, it has been examined that ; what kind of connection could exist between source, message and what is message. Theoretical approches to relationship between army and civillian society and examples from other contries has been mentioned. Responsibilities of press for society are also studied by considering related theories. It has been commonly agreed that press should always follow a policy to support and strengheng democracy, But it is revealed that, press did not follow this mission during studied period. This is cased by loss of ideologically sided writers. It is concluded that, written press supported military coups, meanwhile critisizm rised with in press in proceding years ue to non-democratic actions of military coup. Authorities of military coups applied penal sanctions to press in different forms. Most of the prosecutions made during military coup periods for press resulted with sentence of different punishments. Newspapers and writers supporting military coups were also sentenced to punishments.