Kürtün barajı (Kürtün-Gümüşhane) göl alanı sol yamacındaki heyanlı alanın mühendislik jeolojisi açısından incelenmesi
The engineering geological investigation of the landslide area at the left slope of the Kürtün dam (Kürtün-Gümüşhane)
  1. Tez No: 270638
  2. Yazar: OĞUZHAN ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Kürtün Barajı (Kürtün-Gümüşhane) göl alanının sol sahilinde yer alan Hardısağır Mevkii'ndeki heyelanlı alan mühendislik jeolojisi açısından incelenmiştir.Çalışma kapsamında, heyelanlı alanı da içine alan bölgenin 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası ve 1/2.000 ölçekli mühendislik jeolojisi haritası yapılmıştır.Heyelanlı sahada jeodezik çalışmalar yapılarak deformasyonlar belirlemiştir. Çalışma alanının çeşitli yerlerinde yamaç molozunun derinliğini belirlemek için 2 hat boyunca elektrik özdirenç ölçümleri yapılmıştır. Yamaç molozuna ve ana kayaya ait detay bilgiler elde etmek amacıyla 350 m uzunluğunda 7 adet araştırma sondajı yapılmıştır. Açılan sondaj kuyularında inklinometre ölçümleri yapılarak kayma yüzeyinin derinliği belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışma alanından örnek alım tüpleriyle örselenmemiş örnekler alınarak, zeminin indeks özellikleri, kıvam limitleri, kayma dayanımı ve granülometresi belirlenmiştir.Arazi ve laboratuvar çalışmalarından elde edilen bütün veriler değerlendirilerek heyelanlı sahanın yamaç duraylılığı Basitleştirilmiş Bishop ve Janbu yöntemleri kullanılarak ?Slide? limit denge analiz programında araştırılmıştır.Yapılan geriye dönük analizler sonucunda Kürtün Barajı'nın sol sahilinde oluşacak heyelanların geriye doğru ilerleyen heyelan modeline uyduğu ve kaymaların dairesel ve birleşik şekilli olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the engineering geological investigation of the lanslide area at the left slope of the Kürtün Dam (Kürtün-Gümüşhane) was carried out.In the scope of this study, 1/25.000 scaled geological map of the surrounding area and 1/2.000 scaled engineering geological map were done. It was determined that the basement rocks at the landslide area consist of diabase and granodiorite.Geodetical studies were carried out to determine the deformations at the landslide area. Resistivity measuments were carried out to determine the depth of the talus. 7 boreholes 350 meters in length were dirilled to have detailed informations about talus and basement rocks. Inclometer measuments were carried out to determine the depth of the slip surface.Undistributed soil samples were taken with the sampling tubes from the study area and index properties, consistency limits, shear strength and grain distribution of the soil were determined.Using all of the obtained data from field and laboratory studies, the stability of the landslide area was investigated by using simplified Bishop and Janbu methods in the ?Slide? limit equilibrium analysis program.As a result of the back analysis, it was determined that the lanslides at the left slope of the Kürtün Dam are backward-moving and their slip surface are circular and combined type.