Okul öncesi eğitim öğretmenlerinin empatik eğilimlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation in terms of some variables of their empathy aptitude of preschool education teachers
  1. Tez No: 219170
  2. Yazar: ESMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin empatik eğilimlerinde; mesleki kıdem, cinsiyet, yaş, mezun oldukları eğitim düzeyi, öğrenci sayıları, medeni durumları, çalıştıkları kurumları(Anaokulu/Ana sınıfı/Kreş), sahip oldukları çocuk sayıları, mesleği isteyerek seçip seçmemeleri, mesleklerini sevip sevmemeleri, tam günlük/yarım günlük çalışma biçimi değişkenleri yönünden anlamlı bir farklılaşmanın olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni, ?okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin empatik eğilimleri? 'dir. Bağımsız değişkenleri ise, ?okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin mesleki kıdem, cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, öğrenci sayıları, medeni durumları, çalıştıkları kurumları (Anaokulu/Ana sınıfı/Kreş), sahip oldukları çocuk sayıları, mesleği isteyerek seçip seçmemeleri, mesleği sevip sevmemeleri, tam günlük/yarım günlük çalışma biçimleri? 'dir.Araştırmanın çalışma evreni; 2006-2007 öğretim yılında Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler ile SHÇEK'e bağlı Kreş ve Gündüz Bakım Evlerinde görev yapan tüm öğretmenlerdir.Örneklemi ise, Konya İlinde, Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı 175 okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 342 öğretmen ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumlarına bağlı 34 Kreş ve Gündüz Bakım Evlerinde görev yapan 79 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada toplam 382 öğretmen örnekleme dâhil edilmiştir.Örnekleme dâhil edilen, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmelerin tamamına ulaşılmış, ancak Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Kreş ve Gündüz Bakımevlerinde çalışan 39 öğretmenin ölçekleri geri dönmemiştir. Bunun sebebi olarak, yıl sonu etkinliklerdeki ve çalışmalardaki yoğunluk nedeni ile kendilerine posta aracılığıyla ulaşılmaya çalışılan öğretmenlerin konuya karşı ilgisiz kalmaları gösterilebilir.Toplanan 382 anketten, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullardan gelen 9, SHÇEK' den gelen 2, olmak üzere toplam 11 adet anket eksik ya da birden fazla işaretleme yapılarak doldurulması nedeni ile elenmiş ve bu nedenle çalışma 371 form ile değerlendirilmiştir.Tarama modelinde olan bu araştırmada, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında ilişkisel tarama yapılmıştır.Araştırmada okul öncesi öğretmenlerin kişisel bilgilerini içeren ?Kişisel Bilgi Formu? ile empatik eğilimlerini ölçmek için Prof. Dr. Üstün DÖKMEN tarafından geliştirilen ?Empatik Eğilim Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen empatik eğilim puanlarında iki değişken arasındaki ilişkiyi test etmek için t testi, ikiden fazla değişken arasındaki ilişkiyi test etmek için de F sınaması kullanılmıştır. Cinsiyet, medeni durum, mesleği isteyerek seçip seçmeme, mesleği sevip sevmeme, tam günlük/yarım günlük çalışma biçimi değişkenlerinde t testi; mesleki kıdem, yaş, eğitim düzeyi, öğrenci sayısı, eğitim kurumu, sahip oldukları çocuk sayısı değişkenlerinde ise F sınaması kullanılmıştır. Verilerin analizinde manidarlık seviyesi 0.05 olarak belirlenmiştir.Araştırma sonucunda, öğretmenlerin empatik eğilim düzeylerinin; mesleki kıdem, yaş, eğitim düzeyleri, öğrenci sayıları, medeni durumları, çalıştıkları kurumları, sahip oldukları çocuk sayıları, çalışma biçimlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği, buna karşın bayanların erkeklere, mesleği isteyerek seçenlerin mesleği istemeyerek seçenlere, mesleği sevenlerin mesleği sevmeyenlere göre empatik eğilim puan ortalamalarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigated to become different or not about empathic inclinations of the teachers at the education institutional for before the school, seniority of profession, sex, age, graduated education, numbers of the students, martial status, work place (nursery, kindergarten), own children numbers, willingly chose the profession or not, love the career or not, full time or part time working on this research. Dependant Factors of the research are empathic inclinations of the teachers at the education institutional for before the school. Independant Factors of the research are teachers of preeducation seniority of profession, sex, age, graduated education, numbers of the students, martial status, work place (nursery, kindergarten), own children numbers, willingly chose the profession or not, love the career or not, full time or part time working on this research.Universe of the investigation The teachers of pre-education instituons of Konya City National Education Division of The Ministry of National Education and the teachers of convalescent homes and creches of SHÇEK that they have worked during the 2006?2007 educational year.Sample, It has been formed 342 teachers of 175 pre-education instituons of Konya City National Education Division of The Ministry of National Education and 79 teachers of 34 convalescent homes and creches of SHÇEK. In the research they have been used 382 teachers of total.Included of Sample, It has been reached all of the teachers of pre-education instituons of City National Education Division, but the scales could not to get back 39 teachers of convalescent homes and creches of SHÇEK. But, it can be shown that these 39 teachers are indifference to the research.Collected about 382 questionnaires, This investigate is appreciated with 371 forms and 11 forms are eliminated by defected or marked more than one.It has been connected combed between the dependent and independent factors on this research.It has been used ?individual information form? and ?empathic inclination scale? improved by Prof. Dr. Üstün DÖKMEN. It has been used F test to make a test about relation more than two factors and t test to make a test about relation between two factors according to the points of inclination at the end of the research. It has been used t test to the sex, martial status, willingly chose the profession or not, love the career or not, full time or part time working form and and used to F test to seniority of profession, age, graduated education, numbers of the students, work place, own children numbers, Meaningfulness Level is determined 0,05 accordin to the analysis of the data.At the end of the research, level of empathic inclinations of the teachers is not shown difference according to the seniority of profession, age, graduated education, numbers of the students, martial status, work place, own children numbers, however the women to men, willingly chose the profession teachers to unwillingly chose the profession teachers, love the career of the teachers to the withouth love the career of the teachers, On the other hand, avarage of points of empathic inclinations of the teachers is higher women to men, willingly chose the profession teachers to unwillingly chose the profession teachers, love the career of the teachers to the withouth love the career of the teachers.