Milli Mücadele'de kazanılan zaferlerin kamuoyundaki yankıları ve Türkiye Büyük Millet Meclisi ile komutanlara gönderilen kutlama mesajları (1921-1922)
Reflections in the public opinion of the triumphs in National Struggle and celebration messages to The Constitution of the Republic of Turkey and commanders (1921-1922)
  1. Tez No: 219171
  2. Yazar: EMİNE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Millî Mücadeleyi tarihi akış içerisinde evrelere ayırmak gerekirse, Birinci İnönü Muharebesi'yle başlayıp, Büyük Taarruzla sona eren bu dönemi millî mücadelenin en önemli faaliyetlerinin meydana geldiği dönemlerinden birisi olarak değerlendirebiliriz.Birinci İnönü Zaferi'yle başlayıp, Büyük Taarruz ile kazanılan zaferle sona eren bu dönemde, kamuoyunda büyük yankılar meydana geldiği görülür. O dönemin gazeteleri günü gününe yapılan muharebeleri takip etmiş ve Türk Milletine haber vermiştir. Halkın coşkusu gazetelere yansıtılmıştır. Türk milleti, zaferlerden duyduğu sevinç ve coşkuyla şenlikler düzenlemiştir.Kazanılan zaferlerin dış kamuoyunda da yankıları hissedilir derecede büyük olmuştur. Özellikle Yunan basını, kendi lehlerinde haberler yapmışlardır; fakat İngilizler ve Fransızlar başta olmak üzere Batı kamuoyu Yunanlıların bir hezimete uğradığını kabul etmişlerdir. Türk Milleti'nin zaferlerinin yankıları, Anadolu'nun sınırlarını aşarak her tarafa yayılmıştır. Sömürge hayatı yaşayan milletleri etkilemiştir.Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yurdun her tarafından kutlama mesajları gelmiştir. Farklı meslek kuruluşlarından, cemiyetlerden, derneklerden, belediye ve kaymakamlıklardan, Gayr-i Müslim cemaat liderlerinden kutlama mesajları geldiği görülmektedir. Gönderilen kutlama mesajlarında, Türk ordusuna duyulan güven dile getirilmiş ve daha sonraki zaferler için dileklerde bulunulmuştur.Yurt içinden gelen mesajların yanı sıra, yurt dışından özellikle de Doğu toplumlarından ve Müslüman ülkelerinden gelen ve Türk Milleti'nin sevincini paylaşan mesajlar olduğu görülmektedir.Kazanılan zaferler dolayısıyla komutanlara da kutlama mesajları geldiği bilinmektedir. Özellikle Mustafa Kemal Paşa'ya, Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa'ya, Güney Cephesi Komutanı Refet Paşa'ya, Genel Kurmay Başkanı Fevzi Paşa'ya kazandıkları, başarılardan dolayı kutlama mesajları geldiği görülmektedir. Komutanlara gönderilen kutlama mesajlarında, kazanılan zaferlerin ne kadar önemli olduğu belirtilmekte ve Türk Milleti'nin güvenini ve azmini ne derece kuvvetlendirdiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we classify National Struggle stages in historical course, we can evaluate this period which is beginning from 1. Inönü battle and ending with great attack as the period of the most important activities happen in the national struggle.In this period, beginning from 1. Inönü Battle and ending with Great Attack, great reflections in public opinion are seen. This period?s newspapers followed battles daily and give information to Turkish people. Public excitement reflected to newspapers. Turkish people arranged revels with the happiness and excitement of the triumphs.Reflections of the triumphs are sensible great in public opinion in abroad. Especially Greek press give news in favor of them; but west public opinion especially English and Frenchs accepted that the Greeks are crushingly defeated. The reflections of the Turkish Nation?s triumph crossed borders of the Anadolu and circulated everywhere. These triumphs impressed colonial nations.The Constitution of the Republic of Turkey received celebration messages from all over the country. From different professions, communities, societies, municipalities, administrative districts and Non-Muslim community leaders. In these messages confidence to Turkish army and wishes for other triumphs are mentioned.As well as domestic messages, it is seen that messages were sent from societies in west and Muslim countries which are sharing pleasure of the Turkish Nation.It is known that because of these triumphs commanders received celebration messages. Especially Mustafa Kemal Paşa, Commander of the West Front İsmet Paşa, Commander of the South Front Refet Paşa, Commander of Turkish Armed Forces Fevzi Paşa received celebration messages because of their successes. The importances of the triumphs are mentioned and the determinations of the Turkish nation are strengthened by these triumphs underlined in these messages which are sent to the commanders.