Van Gölü ve çevresinde turizmin gelişme potansiyeli
- Tez No: 21919
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Van Gölü ve çevresinde turizmin gelişme potansiyeli incelenmektedir. Bu potansiyelin ince lenmes indeki amaç; bölgenin ekonomik kalkınmasını hızlandırabilmek için turizmden daha fazla yararlanabilme olanaklarını göstermektir. Bu amaçla, turizm potansiyeli ve bu potansiyelin geliştirilebilmesi için yapılması gereken düzenleme ler üzerinde durulmaktadır. Birinci bölümde; turizmin ekonomik gelişmedeki önemi belirtil miş, çalışmanın amacı, çalışma alanının kapsamı ve çalışma yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde; ülkemizde turizm planlaması ile ilgili olarak yapılan çalışmalar ile turizmin ülke ekonomisi üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; Van Gölü ve çevresinin mevcut turizm potansiyelini oluşturan değerler tanıtılmış, turizmin bölgede ekonomik etkileri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; turizmin bölgede geliştirilebilmesi için yapılması gereken çalışmalar, korrelasyon ve regresyon analizleri yardımıyla belirlenmiştir. Analizlerden çıkan sonuçlara göre bölge için öneriler geliştirilmiştir. Beşinci bölümde; bölgede turizm potansiyelini geliştirmek için yapılması gereken çalışmalar özetlenmektedir. m
Özet (Çeviri)
This study examines the development potential of tourism around the Van Lake. The purpose in investigating this potential is to explore the possibilities of utilizing the tourism in order to coutri- bute to the economic development of the Van Region. This study, therefore, consantrates on the generations of tourism and the porable arrangements to develop this potential. In the first chapter, the importance of tourism in economic development has been pointed out by some indicators and comparing multipliers. In the second chapter, previous studies on Turkey's tourism planning and the effects of tourism on Turkey's economy have been explained. In the third chapter, the existing tourism potential of the Van Lake and its surrounding has been discussed and the effects of tourism on this particular region have been explained. In. the fourth chapter, the studies reguired for the development of the tourism in the region hove been determined by using regression analysis, than main correlates of tourism potential been discussed. In the fift chapter, some policy quidelines for the development of tourism potential in the region have been summarized. IV