Balkanlarda ittifak arayışı ve Türkiye Birinci Balkan İttifakı
Confederacy seeking in Balkans and Turkey first Balkan alliance
- Tez No: 219211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
1930'lu yıllara baktığımızda Milli Mücadeleyi başarıyla tamamlayan Türkiye için Balkanlardaki istikrarın sağlanmasının önemi büyük olmuştur. Bunun için başta Türkiye ve Yunanistan olmak üzere Yugoslavya ve Romanya'nın da katılımıyla Balkan İttifakı 1934 yılında gerçekleştirlmiştir. Balkan birliğini sağlamak amacıyla yola çıkan devletler aynı zamanda dünya sulhuna da hizmet etmeyi amaç edinmişlerdir. Bu ittifakla imzacı devletler Avrupalı devletlere, özellikle saldırgan bir tutum izleyen İtalya'ya, alet olmaktan kurtulmayı amaç edinmişler ve kendi iradeleriyle bölgesel güvenliklerini muhafaza etmeye çalışmışlardır. Paktın bir savunma paktı olduğu her fırsatta belirtilmiştir.Balkan Paktı iki büyük savaş arasında Avrupa'da gerçekleştirilen ilk bölgesel savunma anlaşmasıdır. Ancak pakt, kağıt üzerinde, belirli ve zayıf devletlerin saldırısını önleme gibi sınırlı amacı olan ve küçük devletlerin oluşturdukları kolay çözülebilir bir gruplaşma hareketi olmuştur.1 Eylül 1939'da İkinci Dünya Savaşı çıkmıştır. 1940'da Romanya'nın Mihver Devletleri ittifakına katılması, 1941'de Yugoslavya ve Yunanistan'ın da Almanya tarafından işgal edilmesi Balkan İttifakı'nın sonu olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün gayretleri istediği sonucu vermemiştir ve bu ittifak gerçek bir Balkan birliği sağlayamamıştır.
Özet (Çeviri)
Balkan alliance is too important for Turkey which make a good job of National Struggle in 1930. For this, Balkan Alliance was implemented in 1934 to stand first on the head Turkey and Greece with the inclusion of Romania and Yugoslavia.At the same time, these nations purpose is to ensure the World Peace. this nations to kept regional security of one's own volition and took as a goal be a mere instrument in the hands of Italy which set on show agressively approach. On all occasions, was specified this alliance is a defence alliance.Balkan Alliance is the first religional defence agreement in the Europe between the two big war. But this agreement to be a group working to stop specific and weak nations' attacks.II. World War started in 1939, September first. Balkan Alliance ended with Romania attended at Axis Nations in 1940 and Yugoslavia and Greece were engrossed by Germany in 1949. Mustafa Kemal's effort didn?t work and this alliance didn't make a real Balkan Alliance