İşverenin işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu
The compulsory of employing office doktor
  1. Tez No: 219226
  2. Yazar: ELİF SAMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İş sağlığı, işyeri çalışanları için sağlıklı iş çevresi oluşturulmasına; iş güvenliği ise çalışma ortamında oluşabilecek tehlikelerin bertaraf edilmesine dönük kurallar ve önlemler bütününü anlatmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği öncelikle çalışanların sağlıklı ve güvenliği yaşam hakkı sonra da insan kaynağının verimli ve etkin biçimde üretime kanalize edilmesi, çalışma barışının sağlanması ayrıca güvenli işyerlerinde kaliteli ve rekabet gücü yüksek üretim ile yakından ilgilidir. İş sağlığı ve güvenliği, toplumsal ve insani sorumluluk duygusunun da ayrılmaz bir parçasıdır.İşçilerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, toplum sağlığına yönelik çalışmalar içinde önemli bir yer tutmaktadır. Bunda işçilerin toplam nüfusun içinde geniş yer kaplamalarının ve toplumun en örgütlü kesimi olmalarının etkisi büyüktür. Ülkemizde, işyerlerinin çalıştırılan işçi sayısına bağlı pek çok yasal zorunluluğu bulunmaktadır. Bunlardan biri de iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin uygulanmasında önemli bir payı olan“işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu”dur. İş Kanununun 81. maddesinin ve İşyeri Sağlık Birimleri ve İşyeri Hekimlerinin Görev ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin 5. maddesinin 1. fıkralarına göre devamlı olarak en az elli işçi çalıştıran işyerlerinde işverenler bir veya daha fazla işyeri hekimi çalıştırmak ve bir sağlık birimi kurmak zorundadırlar. İşyeri hekimleri çağdaş iş sağlığı ve güvenliği örgütünün ayrılmaz bir parçasıdır ve işyeri hekimliği hukuki çatısı yasalarla belirlenmiş bir kurumdur.Bir toplumda iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ödevi sadece işverenlere ait değildir. İşverenlerin yanında devlet ve işçi sendikaları da ilk sırada görevlidirler. Aslında iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyum göstermeye en çok itina göstermesi gereken kesim işçiler olmalıdır. 4857 sayılı Kanunun 77. maddesine göre ;“işverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağ¬lanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler”.
Özet (Çeviri)
The business health interests in the rules and precations which create a healty environment for workes; however the business security interests in the rules and precations removing the risks which are passible to exist in a working environment. The business health and security are closely related to first the healty and safety of life rights last taking the human source effectively and efficiently into the production, obtaining working peace and also in production which has a high quality and rivalry potential in safety working environment. The business health and security are vital for social and humane responsibility .Protecting and improving workers health are of importances in terms of the studies of the social health. It has a big effect because of the workers who occupy a large part of the society. İn our country, business officess have a lot of legal obligations related to the numbers of workers to be worked. One of these is `?the compulsary of employing the office doctor `?which has an important effect on the application of the business health and security precuations. Employers have to employ one or more office doctors and establish a health center in job-sites which continuowly employ at least fiftyth workers according to the 81th of the business law and the governing statue of the 5th article of the first paragraph which about the job-site health units and office doctors duty and working procedure and principles. Office doctors constitute an important part oh the contemporary organication of business health and security and the legal structure of office doctory is determined by laws .İn a society, the duty of supplying the business health anf security doesn?t only belong to the employers. Along wiht employers state and workers syndicates also are charged of at first. İn fact, workers should be the side which should give importance to adopt to the rules of business health and security. According to the 77th article of the law-numbered 4857, employers are obliged to take the very precuation to supply the security in the offices, to have all equipments they need in business environment, however employers are obliged to adopt to all the precuations that are taken for business health and security .