1838-1841 yllarında Sivas'ta aile hayatı
Family life in Sivas between 1839-1841
- Tez No: 219225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Toplumların ekonomi, siyaset, eğitim, din gibi temel kurumlarının yanında en temel öğelerinden biri de aile'dir. Her toplum gibi Osmanlı toplumunun temelini de insanlığın başlangıcından itibaren var olan aile oluşturur. Osmanlı toplumunun aile yapısını inceleyerek toplumdaki sosyal yaşantı ve ekonomik durum hakkında fikir edinilebilmektedir. Bu araştırmada bir Osmanlı şehri olan Sivas'ta 1839-1841 yıllarında aile yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Sivas'ın incelenen dönemde tarihi, yönetimi, ekonomisi ve eğitimi hakkında genel bilgiler verilerek ailenin işlevini sürdürdüğü mahalle ve evler anlatılmıştır. Dönemin demografik yapısı ise Müslüman ve Müslüman olmayanların sayısına göre açıklanmıştır.Nişan süreciyle başlayıp evlilik ile sonuçlanan aile oluşumu, boşanma ya da ailede ölümlerle dağılma sürecine girebilmektedir. Sivas'ta aile konusu irdelenirken, kişilerin eş ve çocuk sayıları hakkında bazı veriler elde edinilmiştir. Buna göre çok eşlilik durumunun, farklı Osmanlı şehirleri için yapılan araştırmalarda daha az oranda bulunmasına rağmen, Sivas'ta %19.7 olduğu saptanmıştır. Çok eşli olanların sahip oldukları çocuk sayısına bakıldığında bu durumun çocuk sahibi olma oldukları çocuk sayısına bakıldığında bu durumun çocuk sahibi olma isteğinden kaynaklandığını söylemek mümkündür. Ailelerin sahip olduğu çocuk sayısının ise çoğunlukla 1-4 arasında olması, daha XIX. Yüzyılda Osmanlı toplumunda nüfus planlaması yapıldığını düşündürmektedir.Sivas'ta mal varlığı fazla olan kişiler bulunmakla birlikte genellikle ailelerin çoğunluğu, 1000-5000 kuruş arasında mal varlığına sahiptir. Ailelerin ekonomik durumlarının dışında sahip olduğu eşyalarda farklılaşmaktadır. Ölen kişilerin bıraktığı eşyaların listelendiği kayıtlar bu konuda fazlaca bilgi taşıdığı gibi aile kapsamında olan pek çok konuda önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Family is one of the fundamental institutions of a society, as well as economy, polutics, education and religion. Family, which has existed and formed the basis of every society since the beginning of mankind, also underlies the Ottoman society. By scrutinizing the family structure of Ottoman society, we are enabled to have an idea abaut social life and economical conditions of the society. Main concern of this research is to be able to reflect the family structure between 1839 and 1841 in Sivas, which is an Ottoman city.Related to the aforementioned period, general information abaut Sivas, its history, administration, economy and education, is given, an neigbourhood and hauses, where the family carries on its function, are described. The demographic structure of the period is interpreted regarding the nimber of Muslims and non-Muslims.Constitution of family, which begins with affiance and results in marriage, might go under break-up process due to divorce or deaths in family. While studying family in Sivas as a subject, data abaut the number of wives and children is acquired. According to this data, it is detected that state of polygamy in Sivas has a relatively higher proportuon, 19.7%, compared children in polygamous falilies, it could be asserted that polygamy is the result op the desire to have nore children. That the number of children in a family is between 1 and 4 suggests that population planning was in practice even in 19century.Beside people with great wealth, generally, the wealth of people changes between 1000 and 5000 kurus. Apart from economical states of families, the goods they have also differ. The records, in which the goods left by the death people are listed, present a good deal of information abaut this, as well as many other family-related subjects._