Doğrudan yabancı yatırımların Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerindeki etkileri (2000- 2007) analizi
Foreign direct investments effects on Turkey economic growth (2000-2007) analysis
- Tez No: 219249
- Danışmanlar: ABDÜLKADİR BULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkeler arası sermaye hareketliliğinin büyük bölümünü oluşturan doğrudan yabancı yatırımların son yıllarda ulaştığı boyutlar tarihin en yüksek seviyelerindedir. Dünyadaki doğrudan yabancı yatırım pastasının önemli bir kısmından pay alan Türkiye için gelen yabancı sermaye, cari açığın finansmanında rol sahibi olmakta ve büyümenin lokomotifi olan yatırımları artırmaktadır. Ekonomik büyüme ile doğrudan yabancı sermaye yatırımları arasındaki ilişki ev sahibi ülkeler açısından ele alınmakta ve bu ülkelere gidecek olan yatırımların bu ülkelerin kalkınması ve büyümesi için gereken tasarruf ve yatırımı sağlamanın yanında teknoloji transferi sağlayacakları ve beşeri sermaye birikimini hızlandıracakları ifade edilmektedir. Çalışmanın analiz bölümünde En Küçük Kareler Yöntemi kullanılarak modellemeye gidilmiştir. Kullanılan modelde doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyümeye olan katkısının ölçülmesi amaçlanmıştır. Kurulan regresyon modeli sonuçlarına göre Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkisi olmasına rağmen, ilgili değişkenin katsayısı istatistiksel olarak anlamsızdır. Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımların 2005 yılı ve sonrasında önemli derecede arttığı gözlemlenmektedir. 2005 ve 2006 yılında yabancı yatırımda büyük hacimlere ulaşıldığı görülmektedir. Bu durumda Türkiye'de 2002 sonrasında ortaya çıkan yüksek büyüme rakamları karşılığında ciddi derecede o yıllara ait doğrudan yabancı yatırım girişinin olmaması büyüme ve DYY arasındaki korelasyonu zayıflatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments which composing important part of transnational investments has reached to peak of the history. Turkey is getting a vital proportion from world foreign direct investment pastry and also foreign direct investment which comes to Turkey , is essential to finance current deficit and contibute to investment for promoting economic growth. Relationship between economic growth and foreign direct investments has been analysed according to host country and also foreign capital provide investments which promote economic growth and economic development through raising savings and investments for this countries. Furthermore foreign direct investments provide technological transfers and accelarete human capital accumulation. In the analsyis section econometric model is posed by means of using the least squares technique and is aimed to measure foreign direct investments contrubition to economic growth. According to results of regression. Although foreign direct investments which come to Turkey has positive effect on economic growth, its coefficient is not statistical meaningful. Foreign direct investment inflows to Turkey has raised from 2005. Expecially it has raised vital numbers in 2005 and 2006. In such a case Turkey has high economic growth numbers contrary to the low foreign direct investment before 2005, this stituation weaken correlation between foreign direct investment and economic growth.