İnsan hakları sözleşmelerinin Türk Hukukundaki yeri
- Tez No: 219267
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Milletlerarası andlasmalar konusunda Anayasanın 15., 16., 42. ve 92. maddelerinde atıflar yapılmıs olmakla birlikte milletlerarası andlasmaların Türk hukuk düzeni içindeki konumunu dogrudan dogruya düzenleyen tek hüküm Anayasanın 90. maddesidir. Bu maddede usulüne göre yürürlüge konulmus milletlerarası andlasmaların kanun hükmünde oldugu açıkça belirtilmekte; bunlar hakkında anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine basvurulamayacagı öngörülmektedir. Bununla birlikte, Anayasanın 90. maddesine 2004 yılında yapılan bir degisiklikle yeni bir hüküm eklenmistir.1 Bu hükme göre; ?Usulüne göre yürürlüge konulmus temel hak ve özgürlüklere iliskin milletlerarası andlasmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyusmazlıklarda milletlerarası andlasma hükümleri esas alınır?. Bu hüküm ile insan hakları sözlesmelerine kanunlar karsısında üstünlük saglandıgı düsünülebilirse de hükmün yalnızca kanun ile insan hakları sözlesmelerinin ?çatısması? halinde uygulamanın belirlenmesini saglamaya yönelik oldugu açıktır. Uygulamada, somut olarak çok da fazla bir güce sahip olmadıgı anlasılmaktadır. Zira karsılastırması yapılacak kanun ve sözlesme hükümleri, temel haklar ve özgürlükler bakımındandır. Bununla birlikte, iç hukukta çok daha özgürlükçü düzenlemeler olsa bile, sözlesme uygulanmak durumundadır.
Özet (Çeviri)
Although the referrings made 15th, 16th, 42nd, and 92nd articles of the Constitution related to the International Conventions (Agreements), the only judgement is the Article 90 of the Constitution that directly compose the International Conventions? position within the Turkish law order. In this article, its clearly specified that the duly executed (enforced) International Conventions are in statutory effect, and related to these; its to be foreseen that application to the Constitutional (Supreme) Court with constitutional challenge coud not make. Nonetheless, a new judgement added to the Article 90 of the Constitution with a change which made in 2004.1 According to this judgement; ?Internation Conventions? judgements are to be predicated on the disputes due to different judgements (disagreement) between duly executed (enforced) International Conventions and laws (regulations) related to the issue of Fundemental (basic) Rights and Freedoms?. Although, this judgement can be thought as superiority of human right conventions against law, its clear that this judgement oriented to providing the determination of the application (practice) in the situaiton of ?dispute? between human rights conventions and law. In practice, it?s understood that the judgement have not ability to posses so much in concrete applications (exercises). Because, law and contractual clause, that would be compared, was qualifed related to fundemental rights and freedoms. Furthermore, even more libertarian arrangements existent in domestic law, conventions are being enforced to exercis