Safranbolu masalları
Safranbolu stories
- Tez No: 219269
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BERAT ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Masallar, canlı kultur hazinelerimizdir. Bu yonuyle masalların mutlakaunutulmadan, cağın bilim, iletisim ve teknolojisi icerisinde kaybolup gitmedenderlenip korunma altına alınmaları gerekmektedir. Derlendiği bolgenin dili,corafyası, sosyo-ekonomik durumu, kulturu gibi bircok yonu hakkındadeğerlendirme imkanı tanıyan masalların yazıya gecirilip bundan yıllar sonra dabilimsel calısmalara ısık tutacağına inanıyoruz. Calısmamız giris dısında dort bolumve sonuctan olusmaktadır.Giris'te masalın tanımı, toplum hayatındaki yeri ve sınıflandırılması uzerindedurulmustur.Birinci Bolum'de Safranbolu tarihi ve coğrafi ozellikleri ile tanıtılmıstır.?kinci Bolum' de derleme icin bolgeye gitmeden once yapılan hazırlıklar vederleme sırasında karsılasılan zorluklar belirtilmis, kaynak sahıslar hakkında bilgiverilmistir.Ucuncu Bolum'de Safranbolu'dan derlenen 32 masalın TTV ve AaTh tipkataloğundaki numaraları ile teze alınan her masalın motif sırası verilmistir.Sonuc Bolumu'nde, yapılan calısmalar değerlendirilmistir.Dorduncu Bolum'de Saranbolu'dan derlenen masal metinlerine yerverilmistir. Masallar yazıya gecirilirken kaynak sahısların cumle yapısı korunmusolup metnin konusma bolumleri italik olarak, anlatım bolumleri normal karakterdeyazılmıstır.
Özet (Çeviri)
Stories are our living culture treasures.Certainly we must protectthis culture.Because we learn from stories, about geographical,socialeconomicalactivities and culture of the area,they borns.?n this study we collected thirty two Safranbolu Story. Ourresearch consist of four parts,out of priface and introduction.?n introduction,we discussed definition and position of the storiesin social life.Then we provided information about historicaldevelopment of Safranbolu Stories.?n the first part,we introduced history and geographicalcharacteristics of Safranbolu.?n the second part,we discussed preparations,diffuculties ofcollecting stories,our experience and information about persons whoare orijin of the stories.?n the third part,we provided ;the stories have a number of TTvand AaTh?s type catalog and every story have a theme order.?n the last part,the studies were examined.Forth part consist of the stories text which were collected fromSafranbolu with orijinal expressions of persons.