Kayıt dışı ekonomi ve vergi kaybı
The tax revenue loses and informal economy
- Tez No: 219337
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu gün kayıt dışı ekonomi hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde önemli bir toplumsal sorun olarak gündeme gelmektedir. Kayıt dışı ekonomik faaliyetler kamu finansmanının en önemli kalemi olan vergi gelirlerinde büyük bir aşınmaya neden olmaktadır. Kamu gelirlerinde kayıplara neden olan kayıt dışı ekonomi makro ekonomik göstergelerin sağlıklı olmasını engellediğinden dolayı uygulanılan ekonomi politikalarınında başarısını olumsuz yönde etkilemektedir.Bu tez çalışmasında Türkiye' de çok büyük boyutlara ulaşan kayıt dışı ekonomi irdelenmiştir. Çalışmanın amacı kayıt dışı ekonomiyi tüm yönleriyle inceleyip, kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin oluşmasının nedenlerini ortaya koymak ve devletin kayıt dışı ekonomi nedeniyle uğradığı vergi kaybını tespit etmeye çalışmaktır.Bu çalışmada kayıt dışı ekonominin vergisel boyutuna ağırlık verilmiştir. Fakat kayıt dışı ekonomi sadece vergi kaybına neden olmamaktadır, bunun dışında kayıt dışı ekonomi verimlilik artışı sağlanması, adil rekabet ortamının yaratılması, doğru iktsadi politikaların oluşturulması ve ekonominin gerçek büyüme potansiyelinin yakalanmasını da engellemektedir. Bu nedenle çalışmanın son bölümlerinde kayıt dışı ekonomi ile mücade için çözüm önerileri sunulmuştur ve dünyadaki kayıt dışı ekonomi ile mücadelede kullanılan yöntemlerden örnekler verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Kayıt Dışı, Vergi Kaybı
Özet (Çeviri)
Today, informal economy comes in order as an important social problem in both developed and developing countries. Informal economic activities cause a huge depriciation in tax incomes, the most important item of the public finance. By causing losses in public revenues and preventing a healty look in economic indicators, informal economy also effects the successes of the economic policies in a negative way.In this thesis project, the informal economy reaching to large amounts in Turkey is considered. The aim of this study is to analyse informal economy in all points, to figure out the reasons of formation of the informal economical activities and to confirm the tax losses of the government as a result of informal economyThe tax dimension of the informal economy is emphasized in this study. But the informal economy does not cause only tax revenue losses; besides, it prevents the rise in efficiency, the formation of the fair competititon atmosphere and also catching up the real growth potential of the economy. For these reasons, the solutions of the struggle with the informal economy and also the examples of methods used in the world for the struggle with the informal economy are submitted in the last parts of the study.Keywords : İnformal Economy, Tax Revenue Losses