Sanatta yazı ve imge ilişkisi
The relation between word and image in art
- Tez No: 219338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÖNEL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sanat yapıtında yazı ve imge iliskisinin incelenmesinin amaçlandıgı bu çalısmada, özellikle edebiyat ve resim arasındaki iliski temel alınmıstır. Çalısma, sanatta yazı ve imge iliskisini, resim ve siir iliskisi üzerinde temellendirilmis ve Ut Pictura Poesis kavramıyla geleneksellesen bir düsünce sisteminin, antik Yunan'dan, Modernizm'e dek geçirdigi dönüsüm yapıtların örneklendirilmesiyle incelenmistir. Bu iliski degerlendirilirken, Ut Pictura Poesis kavramı çerçevesinde Rönesans, Romantizm ve Modernizm dönemine ait çesitli resimler ve siirler bu çalısmanın amacına yönelik olarak örneklendirilmistir. Ut Pictura Poesis, antik dönemden beri üzerinde çalısılan resim ve siir analojisidir. Bu çalısmada, kavramın kendisi ve ürettigi sorular incelenmektedir. Ut Pictura Poesis, Ekphrasis ve Paragone terimleri çerçevesinde gelisen analojinin tarihsel konumu ele alınarak ve baslıklar altında incelenmistir. Çalısmanın ilk bölümü, sanatların maddi dünyanın taklidi ya da temsili olarak tanımlandıgı antik felsefeye odaklanarak, analojiye katkıları incelenmistir. Rönesans'tan baslayarak, Romantizm ve Modernizm'de Ut Pictura Poesis kavramı çerçevesinde degerlendirilen yapıtların, dönemin sanat anlayısına ve elestirel düsüncesine uygun bir biçimde nasıl üretildigi ele alınmıstır. Modernizm baglamında imge ve yazı iliskisi, modern resim üzerinden degil modern siir üzerinden incelenmis ve bu açıdan degerlendirilmistir. Belirli siirler ve resimler üzerinden örnekler sunulmus ve gelisim çizgisi gösterilmeye çalısılmıstır. Her dönemden seçilmis önemli siir ve resimlerin, dönemin sanat düsüncesinde nasıl ortaya çıktıgı ve Ut Pictura Poesis tartısmasına ne tür katkılar sagladıgı irdelenmistir. Anahtar Kelimeler : Resim, Siir, Ut Pictura Poesis, Paragone, Ekphrasis.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyse the relation between word and image in art, especially regarding the relation between literature and painting. This work evaluates the relation between word and image in art upon picture and poetry relation and the work evaluates it from antique to Modernism with the concept of Ut Pictura Poesis, which become a tradition. While evaluating this relation, some paintings and poems from Renaissance, romanticism and modernism periods are exemplified according to the scope of this work within the frame of Ut Pictura Poesis. Ut Pictura Poesis is an analogy between painting and literature that has been studied since antiquity. This study is a survey of that concept and some questions it has generated. The first part of study is a review, focusing on classical philosophy, of the contribution of the analogy to a definition of the arts as imitative or representative of the physical world. Starting from Renaissance, the artworks are treated as how they are produced conformable with the critical thinking and with the artistic comprehension of that period using the concept Ut Pictura Poesis, as for romanticism and modernism. In this work, the relation between word and image in modernism, studied according to modern poetry. Some examples from certain poems and paintings are offered and their lines of development is tried to be tracked. Important poems and paintings chosen from each period are examined with regard to how they appeared in the artistic comprehension of that period and in what way they contributed to Ut Pictura Poesis debate. Keywords : Painting, Poetry, Ut Pictura Poesis, Paragone, Ekphrasis.