Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Huzur' romanında ad ve eylem öbeklerinde niteleyiciler
Modifiers in noun and verb groups of Ahmet Hamdi Tanpınar's the novel of 'Huzur'
  1. Tez No: 219347
  2. Yazar: ZELİHA GADDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKÇATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 622
Özet
Bu çalışmada, Ahmet Hamdi Ttanpınar'ın“Huzur”romanında ad ve eylem öbeklerinde niteleyiciler (niteleyenler ve belirtenler) incelenmiştir. Adların ve eylemlerin görev ve işlevleri ve bunkarıın niteleyicileri üzerinde durulmuştur. İnceleme bölümü iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eylem öbekleri ele alınmış; eylem ve niteliycileri (niteleyenleri ve belirtenleri) arasındaki ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölüm ise ad öbeklerine tahsis edilmiştir. Burada, adlarla niteleyicileri (niteleyenleri ve belirtenleri), arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde de bu çalışmayla ulaşılan sonuçlar maddeler halinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, Ahmet Hamdi Tanpınar examines the groups of noun and verb. He refers to the functions of nouns and verbs. This examination consists of two significant parts in the first chapter, verbs are uentioned, end showed what the relationship between verbs modifier and their indicative words. İn the second chapter nouns are especially touched on. Moreover the connection beween nouns modifier and diacritic wordy is analysed. İn the last part these nouns modifiers and verbs detarminative words are sorted aut. Results are numbered.