Demir oksit içeren killerle kırmızı rengin elde edilmesi
Obtaining red color by the use of clays including iron oxide
  1. Tez No: 219407
  2. Yazar: DUYGU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kırmızı renk Anadolu çini ve seramik sanatının bir çok döneminde kullanılmıstır. Osmanlı mparatorlugunun gelisimiyle birlikte çini ve seramik sanatı, büyük bir gelisme göstermistir. Yapılmıs olan bu arastırmada uygulanan mercan kırmızı renk denemelerinde Ebul Kasım'ın reçeteleri baz alınarak znik bünyeleri, Faruk Sahin'in reçetelerinden yola çıkılarak kırmızı boyalar hazırlanmıstır. Çesitli bölgelerden elde edilen kırmızı killerle astar denemeleri Menemen kili ile olusturulmus bünyeler üzerinde 820, 920, 1000 ºC lerde uygulanarak renk ve doku etkileri incelenmistir. Denemeler sonucunda kırmızı kilin renk degisimleri gözlenmistir. Demir oksit içeren killerle kırmızı rengi elde edebilmek için, killerin yapılarının, kırmızı rengin üretim yöntemlerinin ve üretimlerinde kullanılacak demir oksidin genis ve bilimsel bir açıdan incelenmesi gerekmektedir. Uygulamalarda Karacasu ve Menemen yöreleri killeri toz hale getirilerek astar yapımında kullanılmıstır.Amaç dogrultusunda yapılan çalısmanın yöntemi, teorik ve pratik uygulamalarla olusturulmustur. Çalısmanın sonucunda demir oksit içeren killerle kırmızı renk elde edilmeye çalısılmıs ve bu rengin yapımıyla ilgili konular, veri ve bulguların yorumlanması yoluyla açıklıga kavusturulmaya çalısılmıstır. Bununla beraber güvenilir bilgilere ulasabilmek için daha kapsamlı, sistemli ve detaylı laboratuar çalısmaları yapılmasının gerektigi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Red color is used in many periods of Anatolian tile and ceramic arts. By the development of Ottoman Empire, the tile and ceramic arts displayed a significant improvement. In the coral red color tests, which was employed in this research, the clay bodies of znik, with respect to the prescriptions of Ebul Kasım, and red colors, considering the prescriptions of Faruk Sahin, are prepared. The color and texture affects were examined by employing the coating tests at 820, 920 and 1000 Cº with red clays, which were supplied from the several areas, on the clay bodies that are constituted of Menemen clay. The color changes of red color are observed in the results of the tests. In order to obtain red color by the use of clays including iron oxide, it is an obligatory to examine the structures of clays, the production methods of red clolor and the iron oxide which will be used in the productions extensively in a scientific scope. In the practices, the clays of Karacasu and Menemen are pulverized and used in the production of coating. Considering the aim, the method of the research was constituted with the theoretical and practical applications. At the end of this thesis, it was tried to clarify the issue regarding the structure of red colour with clay which included iron oxide by reaching an opinion using the data and findings. Nevertheless, in order to find more reliable information the necessity of more comprehensive, systematic and detailed laboratory experiments was evaluated.