Preparation and characterization of ethylene glycol based nanofluids containing iron oxide nanoparticles
Demir oksit nanopartiküller içeren etilen glikol bazlı nanoakışkanların hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 841198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMAHAT DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada temel akışkan olarak etilen glikol ve saf su etilen glikol karışımının olduğu, nanoparçacık olarak Fe3O4 nanoparçacıkların kullanıldığı nanoakışkanlar hazırlanarak, nanoakışkanların termal iletkenlik ve viskoziteleri ölçülmüştür. Nanoakışkanların hacimsel katı oranları %0.1, %0.3, %0.5, %0.7 olarak belirlenmiştir. Nanoakışkanlar ultrasonik karıştırma kullanılarak hazırlanmıştır. Termal iletkenlik değerleri etilen glikol bazlı nanoakışkanlar için 0,263-0,298 W/m.K, su+etilen glikol bazlı nanoakışkanlar için 0,414-0,438 W/m.K aralığında bulunmuştur. Sıcaklık ve hacimsel katı oranının değişimi ile değişkenlik gösteren termal iletkenlik değerleri sıcaklık ve katı oranı artışı ile artış göstermiştir. Viskozite değerleri etilen glikol bazlı nanoakışkanlar için 16,4-17,7 cp, su+etilen glikol bazlı nanoakışkanlar için 3,55-4,2 cp aralığında elde edilmiştir. Katı oranı artışı viskozite değerlerini artırırken, sıcaklık artışı ile viskozite değerleri düşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, nanofluids containing ethylene glycol and a mixture of pure water and ethylene glycol as base fluid and Fe3O4 nanoparticles as nanoparticles were prepared and the thermal conductivity and viscosity of the nanofluids were measured. The volumetric solid ratios of the nanofluids were determined to be 0.1%, 0.3%, 0.5%, 0.7%. The nanofluids were prepared by ultrasonic mixing. Thermal conductivity values ranged from 0.263 to 0.298 W/m.K for ethylene glycol-based nanofluids, and from 0.414 to 0.438 W/m.K for water- and ethylene glycol-based nanofluids. Thermal conductivity values, which vary with temperature and solids volume ratio, increase with increasing temperature and solids ratio. Viscosity values were obtained between 16.4 and 17.7 cp for ethylene glycol-based nanofluids and between 3.55 and 4.2 cp for water- and ethylene glycol-based nanofluids. While viscosity values increase with increasing solid ratio, viscosity values decrease with increasing temperature.