Antik Yunan seramiklerinde çömlekçilik konulu sahneler
Depictions of pottery on the ancient Greek potteries
  1. Tez No: 219406
  2. Yazar: FERDANE ELİF ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALİL YOLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanoğlu, var oluşundan itibaren toprak ile iç içe yaşamaktadır. İlkel insanlar ateşi bulduklarında kilden yaptıkları çanak çömlekleri ve idolleri sağlamlaştırmak için pişirmeye başlamışlardır. Fakat onların bu eylemleri, sadece günlük hayattaki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelikti. Çömlekçiliğin bir iş dalı olarak başlaması ise göçebe kavimlerin yerleşik düzene geçtiği Neolitik dönemde gerçekleşmiştir. Bu dönem, tarımın, hayvancılığın, dokumacılığın dolayısıyla ticaretin başlamasına sahne olmuştur. Tarım ve ticaretteki gelişmeler ise kap kacak gereksinimini arttırarak çömlekçiliği başlatmıştır. Bu tezde, çömlekçiliğin önemli bir sanat dalı sayıldığı antik dönem Yunanistan'ında çömlekçilerin çalışma hayatları incelenmeye çalışılmıştır. Bu inceleme, M.Ö. 6. ve M.Ö. 5. yüzyıl çömlekçilerinin çeşitli vazo ve adak levhaları üzerine betimledikleri kendi çalışma hayatlarına ait resimler üzerinden yapılmıştır. Yunan vazo ressamları, mitolojiden ve günlük hayattan pek çok konuyu resmettikleri gibi çömlekçilikle de ilgili resimler yapmışlardır. Bu resimler o kadar detaylıdır ki, art arda sıralandıklarında çömlekçilerin kili çıkartmasından yaptıkları ürünleri satmalarına kadar bütün evreleri, resimli bir roman gibi izlemek mümkün olmaktadır. Burada amaçlana, bu sahnelerin ışığında antik Yunan çömlekçiliği hakkında bilgi vermektir.
Özet (Çeviri)
Human beings since existance, live with earth as integrated. When human beings at primitive ages found fire, they started to cook in order to harden bowl , pottery and idols that they had done from the clay. However, this action is only for satisfying their daily needs. Starting pottery as a job actualized when migrant tribes being transferred to settled formation at Neolitical age. This period has become a stage for initiating of trade because of agriculture, cattle-dealing, textile. Developments at agriculture and trade commenced pottery by increasing the need of pot. In this argument, working life of potters in Ancient Greek where pottery has been respected as an important branch of art, is analyzed. This analysis is done according to the pictures of potters? working life in 5th and 6th B.C. that are portrayed on offer plates and various vases. Greek vase painters pictured all subjects related to daily life , mythology as well as pottery. These pictures are very detailed if they are lined up, it is possible to watch it as a fiction with pictures and you can see all phases beginning from potters? taking out clay till selling the products that they did. Here; giving information about Ancient Greek pottery with the light of these stages is aimed.