Sanatçı ve yönetici kişiliğiyle Yücel Erten
As a theatre man, Yücel Erten. his life, his art and his managment
  1. Tez No: 219422
  2. Yazar: ONUR PELİSTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ERİTENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Yücel Erten, yönetmen, tiyatro yöneticisi, oyun yazarı, çevirmen kimlikleriyle Türk Tiyatrosu'na önemli katkılar yapmış bir sanatçıdır. Türk Tiyatrosu'nda uzun süre, reji eğitimi almış tek yönetmen olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Ankara Devlet Tiyatrosu'ndaki rejisörlük görevinin yanısıra konuk rejisör olarak, yurtiçinde (Adana D.T., İstanbul D.T., İzmir D.T., Antalya D. T. sahnelerinde, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda, İzmit Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda) ve yurtdışında (KKTC, Yugoslavya, Makedonya ve Özbekistan) toplam elli beş oyun yönetmiştir. Otuz bir yıllık yönetmenlik çalışmalarında yurtiçinde ve yurtdışında toplam 31 ödül kazanmıştır. Çalışmalarının hemen hemen tamamı büyük ses getirmiş, yorumları çok tartışılmıştır. Yücel Erten'in rejisörlüğünün yanısıra, ödenekli tiyatroların yeniden yapılanma sürecindeki çalışmaları da oldukça önemlidir. Bu çalışmaları sonucunda Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde de bulunmuş olan Erten, 2001 yılında İzmit Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda, Genel Sanat Yönetmenliği görevini yürütmüştür. Erten, ödenekli tiyatroların sorunları ve çözüm arayışlarını anlattığı Devletin Tiyatrosu Olmaz!(mı?) isimli bir de kitap yazmıştır. 2000 yılından Devlet Tiyatroları'ndan emekli olan Erten halen serbest rejisör olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışma, Erten'in yaşam öyküsü, sahneleme çalışmaları ve ödenekli tiyatrolar üzerine yaptığı çalışmaları ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Yücel Erten made important contributions to Turkish theater as a director, theatre manager, playwright and translator. For a long time he worked in Turkish theater as the only director who had been formally trained in, directing in theatre. Besides his director career in Ankara State Theater, Erten directed a total of fifty five plays both at home (in Adana State Theater, İstanbul State T., İzmir State T., Antalya State Theatre, İstanbul Municipal Theaters, İzmit Municipal City Theater) and abroad (in Turkish Republic of Northern Cyprus, Yugoslavia, Macedonia, and Uzbekstan). During his thirty-year directing career Erten won 31 awards at home and abroad. Almost all his works had repercussions and won critical acclaim. In addition to his directing career, Yücel Erten?s work in the restructuring process of subsidized theaters is quite significant. Having also been General Manager in Turkish State Theateras a result of this attempt, Erten worked as Intendant for İzmit Municipal City Theater in 2001. He also published Devletin Tiyatrosu Olmaz!(mı?) [The State cannot have Theaters (Can it?)] where he tells about the problems of subsidized theaters and possible solutions to these problems. Retired from Turkish State Theaters since 2000, Erten still works as a freelance director. This study discusses Erten?s biography, stage works, and works on subsidized theaters.