Liderin/yöneticinin kriz iletişimindeki rolü ve önemi
The role and significance of a leader/manager in crises communication
- Tez No: 219465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA GÖRPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, çağımızın hızlı değişim ve gelişim ortamı içindedaha da anlam kazanan kriz yönetim sürecine verilen önem, kriz olgusunabakış açısı ve yöneticilerin liderlik profiline ne kadar yakın olduğu ortayakonmaya çalışılmıştır.Bu amaç doğrultusunda, İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığıTürkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Çalışması'nın 2003 yılı sonuçlarıdoğrultusunda, endüstriyel faaliyet kollarına ayrılmış 500 büyük sanayikuruluşu listesindeki (üretimden net satış miktarı rakamları doğrultusundahazırlanan listeye göre) yöneticilere, kriz yönetimi sürecindekietkinliklerini ve lider-yönetici pozisyonlarından hangisine yakınolduklarını belirleyici bir anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda,örgütlerin kriz yönetim sürecinin gerekliliklerini yeterince yerinegetiremedikleri ve katılımcıların daha çok yöneticilik özellikleritaşıdıkları, liderlik özelliklerine tam olarak sahip olmadıkları saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the importance attributed to crisis in this fast growingand developing century is investigated and the perspective ofmanagers/leaders to crisis communication is analyzed.A research has been conducted with `Turkey?s 500 Top IndustryEnterprises? of Istanbul Chamber of Industry. These enterprises havebeen selected in taking consideration their industry and the ?net salesamount of production? according to 2003 data releasead by IstanbulChamber of Industry. A mail survey has been conducted with theexecutives of these enterprises. The purpose of the study is to measuretheir responses during crisis situations and whether they carry moremanagerial or leadership skills. It could be concluded that thesecorporations do not effectively handle crisis situations and the participantsof the survey possess more managerial rather than leadership skills.