Kaufman kısa zeka testi (Kaufman Brief Intelligence Test ? K.BIT) 7-8 yaş çocukları üzerinde geçerlik, güvenirlik ve ön norm çalışmaları
Kaufman Brief Intelligence Test (K-BIT)the studies of validity, reliability and pre norm (age7-8)
- Tez No: 219466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın örneklemi İstanbul ilindeki 20 farklı sosyo-ekonomik vekültürel düzeyi temsil eden ve evrenden tabakalama örnekleme metodu ilebelirlenen 374 öğrenciden oluşmaktadır. 7 - 8 yaşındaki çocuklardan oluşan buörnekleme Kaufman Kısa Zeka Testi bireysel olarak uygulanmıştır.Bu araştırmada asıl amaç Kaufman ve Kaufman (1990) tarafındangeliştirilmiş olan Kaufman Kısa Zeka Testi (Kaufman Brief İntelligence Test / K.BIT)`nin 7 ? 8 yaş Türk çocukları üzerinde geçerlilik, güvenirlilik ve ön normçalışmalarının yapılmasıdır.Verilerin analizinde güvenirlilik çalışmaları doğrultusunda test-tekrar testgüvenirlik katsayıları, iç tutarlılık katsayıları ve ölçmenin standart hata değeribelirlenmiştir. Geçerlilik çalışmaları doğrultusunda ise kriter geçerliliği, t-testi,Pearson Korelasyon Katsayısı,Cronbach Alpha, kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda K.BIT'in güvenilir ve geçerli bir araç olduğusaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to carry out the reliability, validity and thenorm studies of Kaufman Brief Intelligence Test (K.BIT) that was developed byKaufman and Kaufman in 1990, on Turkish children who are 7 -8 years of age.The sample of this research consists of 374 children who are selected bystratified sampling method. The 374 children attends the schools that represent the20 different socio-economical and cultural levels of Istanbul. K.BIT has been appliedto this 374 children individually.In the data analysis, test-retest reliability coefficients, content validitycoefficients and standart deviation have been calculated for the reliability studies.Content validity, construct validity and criterion validity procedures have beencarried out in the validity studies.Moreover, in the analysis of the data pertaining to demographic features, ttest,Pearson corelation analysis test were used.The results of the research reveal that K.BIT is a reliable and validinstrument for Turkish population.