Halkla ilişkiler alanı olarak kurum içi iletişim: Türkiye ve İngiltere halkla ilişkiler sektörlerinde karşılaştırmalı bir araştırma
Internal communication; as afield of public relations: A comparative research in the public relations sector of Turkey and UK
- Tez No: 219469
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bir halkla iliskiler alanı olarak kurum içi iletisimin incelendigi tezde, önceliklekurumsal yapılarda rutin iç iletisim akısı, kurumsal davranıs ile yönetim veorganizasyon teorileri kapsamında analiz edilmis, ardından halkla iliskiler disiplinibakımından yönetilen planlı iç iletisim, teorik ve pratik yaklasımlarla irdelenmistir.Kurum içi iletisimin, dogası geregi halkla iliskilerin önde gelen bir alanı oldugusavıyla kurum içi iletisim yönetiminin halkla iliskilerde yeri, önemi ve uygulanısıliteratüre dayanılarak tartısılmıstır. Türkiye halkla iliskiler sektöründe kurum içiiletisime halkla iliskiler sirketi yöneticilerinin yaklasımları, tutumları ve algıları,yapılan ampirik saha arastırmasıyla halkla iliskilerde gelismis bir Avrupa ülkesiolan ngiltere ile karsılastırılmıstır. Kurulan hipotezler, istatistiksel yöntemlerlesınanmıs, 18 hipotezden 6 tanesi reddedilmistir. ki grup arasında farklılıklarındaha fazla oldugu bulunmustur. Elde edilen bulgulara dayanarak, Türkiye halklailiskiler sektöründe kurum içi iletisimin mevcut ve gelecekteki yeri hakkında,ngiltere halkla iliskiler sektörü benchmark alınarak yorumlar yapılmıs ve önerilergelistirilmistir
Özet (Çeviri)
In the thesis where internal communication has been studied as a field of publicrelations, first the routine flow of internal communication in organizationalstructures has been analyzed in the context of theories concerning organizationalbehaviour, management and organization, then the planned managing internalcommunication with regard to the discipline of public relations has been examinedusing theoretical as well as practical approaches. Asserting that, due to its nature,the internal communication as a discipline of communication constitutes theprimary field of public relations, the position and importance of management ofinternal communication have been discussed on the basis of available literature onthe subject. The approaches, attitudes and perception adopted by the managers ofpublic relations companies towards internal communication in the Turkish publicrelations sector have been compared with that of United Kingdom as a Europeancountry with highly developed public relations sector, by running an empiricalfield research study. The hypotheses established have been tested by statisticalmethods, and 6 hypotheses were rejected out of 18. The compared between the twogroups, have been found to have more differences than similarities. On the basis ofdata obtained, interpretations have been made regarding the existing and futureplace of internal communication in the Turkish public relations sector using thepublic relations sector in the United Kingdom as a benchmark, and certainproposals have been developed