Soğuk savaş sonrası değişen dünya koşulları ve yeni uluslararası konjonktürde Abd'nin yeri
Changed wolrd conditions after cold war place of Usa in new international conjuncture
  1. Tez No: 219481
  2. Yazar: MELTEM BOSTANCI ÖZUĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tezde, 11 Eylül olayları sonrasında dış politikasını farklı bir çizgiye oturtan ABDincelenmektedir. Söz konusu çalışma, 11 Eylül 2001 tarihinden itibaren ABD'ninküresel ve bölgesel politikalarında meydana gelen farklılaşmaların nedenlerineinebilmeyi amaçlamaktadır. Bu farklılaşmayı analiz edebilmek için 2001 yılındayönetimi devralan George W. Bush ve ekibinin ideolojik eğilimleri referansalınmıştır. Bush dönemiyle birlikte ABD dış politikasında muhafazakar kesimingörüşleri, alınan kararlarda ve uygulanan politikalarda etkili olmuştur. ABD'nindünya üzerinde en üstün güç olması gerektiğine inanılan böylesi bir süreçte, buülkenin, uluslararası ilişkilerdeki konumunu hangi gelişmelere göre ve nasılşekillendirdiği önem kazanmaktadır. Bu tez, ABD'nin dış politikadakiuygulamalarından hareketle, 21. yüzyılda uluslararası ilişkilerde nasıl bir değişim vedönüşüm yaşanabileceğine dair gelişmelere ışık tutmak amacını taşımaktadır.Çalışmanın bir başka özelliği ise, Rusya Federasyonu, Avrupa Birliği, Japonya veÇin ile ABD arasındaki ilişkileri incelemesi ve bu ülkelerin ekonomik ve stratejikalanda ABD'yi dengeleyebilecek güçte ülkeler olmasına dikkat çekmesidir. Buverilerden hareketle bu çalışma, uluslararası ilişkilerde kısa veya orta vadede, bugüçler arasında yaşanabilecek çıkar çatışmaları ya da işbirliği imkanlarına dikkatçekmektedir. İşbirliği ya da çatışmanın tercih edilmesi, -uluslararası politikanındoğasından kaynaklanan belirsizlikler göz önünde bulundurulduğunda- içindebulunulan konjonktürle ilgili bir durumdur. Bütün bu verilerden çıkarılabilecek enönemli sonuç ise, 21. yüzyılın belirsizliklere sahne olacağına işaret etmesidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the foreign policy orientations of United States of America (USA) isgoing to be discussed which emerged after 11st September. The aim of this study(thesis) is to find out reasons of emerging different aspects on global and regionalpolicies. To make a analysis well, it is referred to ideological attitudes of George W.Bush and his policy makers in 2000s. Recently conservative views became effectiveon decision process of USA`s foreign policy.USA is a country in which is believed that has to be most powerful actor ininternational politics. According to this belief, it is so important to know the locationof USA on international relations system and how it shapes its policy as dependenton developments and trends on international relations system.In this thesis it is aimed to know the changes and turnings on international relationssystem as dependent on foreign policy practices of USA.An other feature of this study is to deal with relations between USA and RussianFederation, European Union, Japan, and China. By this way, it is going to be shownthat these countries have enough power to provide balance of power on economicand strategic areas against to USA.According to these data, this study shows conflict of interests and potentialcooperation posibilities between these powers. Cooperation and conflict concepts arechosen due to the undefined nature of international politics those may emergetogether under this situation. As a result, 21st will be a kind of arena that will witnessundefined situation on international politics.