Bir kentsel analiz: Fener-Balat Rehabilitasyon Projesi
An urban analysis: Rehabilitation of Fener Balat District Project
- Tez No: 219480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET BAYRAMOĞLU ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kentler sürekli bir değişim ve dönüşüm süreci içinde yer almaktadırlar. Bu değişim ve dönüşüm süreci, büyük oranda ulusal ve (artık küreselleşmeyle birlikte gelinen noktada) uluslararası ekonomik sistemler ve politikalarla yönlendirilmektedir. 19. yüzyılda başlayan sanayileşme hareketiyle birlikte, kentsel alanlarda yaşanan hızlı dönüşümler olumsuz yaşam koşulları yaratmış, bu da sağlıklı kentsel alanlar yaratılması konusundaki arayışları beraberinde getirmiştir. Tez çalışması kapsamında, sağlıklı, yaşanabilir kentler yaratma arayışının sonucu olarak doğmuş kentsel dönüşüm kavramının geçirdiği süreç, Dünya ve Türkiye deneyimi üzerinden ele alınmaktadır. Bu bağlamda, kavramsal tartışmalar ve örnek uygulamalar, kentsel dönüşümün arkasındaki sürdürülebilirlik ve rant odaklı yaklaşımlar sorgulanmakta, katılım ve sürecin sosyal boyutunun önemi vurgulanmaktadır. Bu kapsamda Türkiye?den, çok boyutlu ve uluslararası destekli bir proje olan Fener Balat Rehabilitasyon Programı ele alınmış ve yapılan kavramsal tartışmalar üzerinden bir değerlendirmeye gidilmeye çalışılmıştır. Çalışma alan araştırması ve söz konusu bölgede proje süreci ile ilgili aktörlerle bireysel görüşmeler yapılması üzerinden yürütülmüştür
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of ?Urban Regeneration? has been examined scales of both the world and Turkey. Urban Regeneration is a current issue, to which more importance is given on the urban debate. For the thesis, Urban Regenaration has been studied as far as conseptual debates and practices are concerned. In this context, participation process in Urban Regeneration and other social issues have been studied. For the thesis, Rehabilitation Programe of Fener Balat Districts has been taken an example. The Rehabilitation Programe of Fener Balat Districts, which is a multidimensional and contemporary project, supported by European Union is evaluated through conceptual debates. Through the examination process of the study, field survey and interviews with the important actors of the project have been conducted as a methodology for the thesis.