Dıs ticaret işlemlerinde e-iş ve Türkiye gümrük işlemlerinin elektron?k ortama taşınması e-devlet ve e-gümrük uygulamaları
E-business in foreign trade and the electronical area of the Turkish customs, e-governmet and e-customs applications
  1. Tez No: 219482
  2. Yazar: GÜNEŞ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalısma; gümrüklerin standart, hızlı, basit ve kağıtsız ortamdaçalısması anlamına gelen elektronik gümrük sisteminin getirdikleri üzerinekuruludur. Bu bağlamda, ticaretin kolaylastırılması, gümrük kontrollerinin hızlı,etkili ve modern risk yönetim tekniklerine dayalı olarak yürütülmesi, gümrükprosedürleri ile faklı uygulamalara son verilmesi ve dıs ticarette etkinlik veverimliliğin sağlanması detaylı olarak incelenmistir.Uluslararası organizasyonların ve gelismis ülkelerin girisimleri, gümrükidarelerinde yapılan modernizasyon çalısmaları ve bu konu ile ilgili yasaldüzenlemeler ele alınarak, gümrük otomasyon projelerinin gelistirilmesi vegümrük islemlerinin basitlestirilmesi ile ticari verilere elektronik ortamdaulasılmasının sağlanması sayesinde, erken güvenlik kontrollerininuygulanabilirliği, gümrük islemlerinde, tektip uygulamanın olusturulduğu,uluslararası ticaretin kolaylastırıldığı ve etkin olarak kontrol edildiği sonuçlarınavarılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the advantages of standard, quick, simple andpaperless environment for customs that is named as electronical customs. In thiscontext trade facilitation, the execution of customs controls as quick, effective andbased on modern risk management techniques, avoiding different and conflictingapproaches, efficiency on trade are examined in details.By handling international organizations and developed countries initiatives,the modernization of the customs and legal arrangements about this matter it isfigured out that with the customs automation projects and facilitation of customs;early security checks, the standards setting for customs procedures, efficientcontrols and facilitate legitimate trade are provided