Armağan ekonomisi' ve 'kurban' kavramları bağlamında medya kurbanları
Media victims in the context of ?gift economy? and ?victim? concepts
  1. Tez No: 219491
  2. Yazar: OYA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Armağan Ekonomisi' ve `Kurban' Kavramları Bağlamında MedyaKurbanları başlıklı çalışma, medya kuruluşlarının izlenirlilik uğruna bireyleri nasılfiziksel ya da duygusal şiddete maruz bıraktığı ve hatta kimi zaman hayatlarınıkaybetmelerine yol açtığı konusuna ışık tutmaktadır.Çalışmada, günümüz piyasa ekonomisinin tersi bir ekonomi sistemi olarakarmağan ekonomisinin ilkeleri ele alınmakta, piyasa ekonomisi ile benzerlik veayrılıkları ortaya konmaktadır. İnsanoğlunun armağan değiş tokuşunun taraflarındanbiri olarak Tanrı'ya sunduğu armağan bağlamında `kurban' kavramına değinildiktensonra medyanın izlenirlilik uğruna kurban ettiği bireyler üzerinden bir çözümlemeyegidilmektedir.Çalışma, piyasa ekonomisi kurallarına uygun bir biçimde, kar odaklı olarakyapılanan medya kurumlarının, bu amaç doğrultusunda bireylere verebildiği zararıgözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this article it is analysed that how media effects individuals physically ormentally in order to obtain higher raiting. Because of media, individuals lose theirlives by being a `media victim?.This study dealed with `gift economy? which seems to contrast withcontemporary capitalist economy. Moreover, `victim? concept, which can beunderstood as a gift to God, is analysed and media victims are defined.The main aim of this work is, to indicate how media give damages andvictimize individuals, in order to obtain more profit