Performans yönetim sistemi ve performans değerlendirme süreci sonuçlarının çeşitli insan kaynakları yönetimi işlevlerinde karar almaya etkileri ve bir uygulama örneği
Performance management system and the performance evaluation results on different kinds of human resources management functions and a sample
  1. Tez No: 219492
  2. Yazar: DENİZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Günümüz iş dünyasında, tüm kuruluşlar hızla değişen bir çevrede varolmaktave aralarındaki keskin rekabet örgütsel yapılarını, iş yapış şekillerini ve yönetimsistemlerini sürekli değişime zorlamaktadır. Lider konumdaki firmalar bile budeğişken ortamın getirisi olarak performanslarını sürekli arttırma baskısıhissetmektedirler. Şirketler, performanslarını daha uzun sürelerle garanti altınaalabilmek için öncelikle bu en değerli kaynaklarından insan' a yani çalışanlarınaodaklanmaktadırlar. Performans Yönetim Sistemi bu bağlamda, şirket performansıdoğrultusunda, çalışan performansını geliştirmenin en etkin yollarından biri olarakkabul edilmektedir.Çalışmamızda, Performans Yönetim Sistemi süreci anlatılmış,organizasyonların insan kaynakları yönetiminde uyguladıkları ücret yönetimi, eğitimplanlaması, kariyer yönetimi ve işten ayırma sistemleri ile ilişkileri açıklanmıştır.Kalitatif yöntemle hazırlanan çalışmamızda öncelikle teorik olarak sistem ve gelişimiaktarılmış, ardından örnek bir firmada Performans Yönetim Sistemi uygulaması veperformans değerlendirme sonuçlarının, insan kaynakları uygulamalarında yöneticikararlarına etkileri incelenmiştir.Performans Yönetim Sistemleri her şirketin kendine özgü kurumsal kültür,vizyon, misyon, değerler ve hedeflerine uyumlu olarak tasarlanmalı veuygulanmalıdır. İnsan kaynakları fonksiyonları ile bağlantısı kapsamında, mevcutPerformans Yönetimi uygulamalarında, performans değerlendirme sonuçlarının etkisien fazla Ücret Yönetimi alanında görülmektedir. İnsanın en büyük değer olarakgörüldüğü günümüz şirket yönetim anlayışlarında, performans değerlendirmesonuçlarının eğitim planlama, kariyer yönetimi ve istihdam yönetimi konularındakullanılmasının sağlayacağı katkılar firmaların rekabet avantajı yakalamasına temeloluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In today?s business world, all corporations are in a rapidly changingenvironment and fierce competition among companies is forcing all to change theirstructures, business processes and management systems constantly. Even leadercompanies fell pressure to improve their performance in this unstable environment. Inorder to guarantee company performance over a long period of time, they focus ontheir most valuable assets, namely human resources. Performance ManagementSystem is considered as one of the most efficent ways to improve employeeperformance in line with the corporate goals.In our study, performance management system and its relations with otherhuman resources management systems such as compensation management, trainingplanning, career management and employee dismissals is explained by usingqualitative approach. First, components of performance management system and itsdevelopment through time is described theoretically, then a sample performancemanagement system used in a company is presented and the level of impact ofperformance evaluation results on managerial decisions in human resources issues isidentified.In order to create a high performance organization, performance managementsystem is to be designed and implemented in accordance with corporate culturevision, mission, values and goals of the company. In relation with other humanresources functions, the results of performance evaluation is generally integrated incompensation management. The benefits of integrating performance evaluationresults into the training planning, career management and employment managementwould be the basis of competitive advantage of companies.