Pazarlama iletişimi açısından tüketim toplumunun oluşması sürecinde halkla ilişkiler (pr) ve alışveriş merkezleri (ampirik bir analiz)
Public relations and shopping in the process of forming marketing communication strategies for a consumer society (an empirical analysis)
- Tez No: 219494
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BATMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Alışveriş merkezlerindeki tüketim endüstrisi; toplumda her bireye ulaşırken, bunubelli bir kültürel formasyon içinde yapmaktadır. Bireyin bir ürünü satın almasında onuikna edici bir ideoloji söz konusudur. Bu ideolojik söyleme göre, tüketim kültürününbireye sunduğu farklı bir dünya vardır. Bireye yönelik geliştirilen tüketim dünyası,kendine yeterli yeni bir sistem olarak biçimlenmiştir. Bu sistem içinde birey, kendi kişiselarzularının yönetilmesinde kişisel düzeyde ve rasyonel seçimler yaparak kendivarlıklarının değerini en yükseğe çıkartmaya çalışmaktadır.Alışveriş merkezleri bu yapılanmaya göre halkla ilişkiler faaliyetlerinisürdürmektedirler. Burada yapılan halkla ilişkiler faaliyetleri ile de alışverişmerkezlerinin konsepti oluşturulabilir. Bu çalışmada, dünya'da ve Türkiye'deki alışverişmerkezlerinin tarihsel gelişim bilgileriyle beraber tüketim toplumu, bu topluma göreyapılanan geçmişten günümüze alışveriş merkezleri, örnekleriyle beraber merkezlerinyapısına göre yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerini incelenmiştir. Çalışmanın sonbölümlerinde toplam 1002 kişi üzerinde 2003 yılında yapılan `Tüketici Davranışları' alanaraştırması ve sonuçları verilmiştir.Bu çalışmada halkla ilişkilerdeki değişim ve alışveriş merkezlerinin tüketim toplumuüzerine yapılandırılması ve işletilmesi ile ilgili basılmış belli bir kaynak kitapolmadığından, konu ile ilgili derlenmiş, bilgilendirici ve kaynak olabilecek bir verihazırlamak istedim. Burada asıl amacım, gelişen alışveriş merkezleri ile halkla ilişkilerinilişkisi ve tüketim toplumu oluşturmada rolü ve payını belirlerken; merkezlerin halklailişkilerle oluşturulan yeni kimlik mekanları haline büründürülmesini irdelemektir.
Özet (Çeviri)
While the ?consumption industry? at shopping malls reaches out to all individualsin society, it is achieved through a defined ?cultural formation?. An ideology to convincean individual to purchase a product is at the center of this issue. According to thisideological remark, consumer culture projects a different world to the one in which welive. The world of consumption that is developed for the individual is formed as a newself-sufficient system. An individual within this system tries to raise the value of hisassets through making personal choices and making rational preferences for themanagement of personal desires.Shopping centers maintain their public relations activities within the context ofthis structure. Within the scope of these public relations activities, the shopping centerconcept could be developed. This research examines the historical development ofshopping centers in Turkey along with the consumer community; and shopping centersfrom past to present in the service of this community, as well as public relations activitiesconducted in line with the examples of these shopping centers. In the final chapter of thisstudy, the results of a survey titled ?Consumer Behavior? that was conducted on a total of1,002 participants in 2003 have been included.As part of this study, I wanted to prepare a series of data to serve as aninformative reference resource on the subject, since no such resource is publishedcovering this field currently exists, focusing on the changes in public relations activitiesand the structuring of shopping centers in line with the consumer society and centermanagement. My main purpose is to determine the relationship between shopping centersand public relations, in addition to their role and share in forming the consumercommunity. As well as, analyzing the transformation of these centers into a new identitydeveloped through the use of public relations.