Tarihsel gelişimi içerisinde İran sinemasını etkileyen faktörler ve günümüzdeki durum
The current situation of Iranian cinema, and factors influencing it throughout its historical development
- Tez No: 219495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, İran sinemasının gelişimini, sosyal, siyasi ve tarihsel çerçevede elealmaktadır. Değişik siyasi ve sosyokültürel şartlar İran sinemasını etkilemiştir.Çalışma, giriş ve sonuç haricinde üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,sessiz dönem olarak İran'da sinemanın başlaması, ilk kameramanlar, ilk yönetmenlerve daha sonraki İran sinemasının durgunluğu ve sessizlik dönemin özellikleri elealınmaktadır.İkinci bölümde, yeniden doğan İran sinemasının ikinci kuşak film yönetmenleri,değişik sinema tarzlarının özellikleri ayrıntılı biçimde incelenmektedir. Ayrıca ikincibölümde, İran'da yapılan film festivalleri anlatılmaktadır.Üçüncü bölümde ise 1979 İran devriminden sonraki, İran sinemasının siyasi vesosyokültürel değişimleri, savaş filmleri ve film incelenmesi ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research deals with the development of Iranian cinema under various socialpolitical and historical conditions. Different political and socio-cultural structures inIran have affected Iranian cinema.This research comprises of three sections, in addition to an Introduction andconclusion.The first section deals with the silent cinema, beginning of the cinema in Iran, thefirst cameramen, film directors, and the period of inactivity in Iranian cinema from1930 to 1948, and examines some of their characteristics.The second section explores Iran?s new cinema after 1948 and the secondgeneration of film makers and the characteristics of their films and this period. Thehistory of film festivals in Iran is also discusses in this chapter.The third section examines the effect of the 1978 Iran revolution and theresulting new political, economic, and religious conditions and their effect on Iraniancinema. It also discusses war films and film critics.