Bir internet gazetesinin kuruluşu ve Gazeteport örneği
Founding steps of an internet journal and Gazeteport
  1. Tez No: 219498
  2. Yazar: AÇIL KAZIM SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüz medyasının en hızlı gelişen mecrası olan internet gazeteciliği, gelenekselgazetelerin ve televizyonların habercilik anlayışını kökünden değiştirmektedir. Türkiye'debugüne kadar geleneksel gazetelerin web uzantıları ve birkaç kişi tarafından hazırlananküçük haber siteleri şeklinde faaliyet gösteren internet gazetelerine, son dönemde gerçek birgazete şeklinde örgütlenen kendi yazarları olan yapılar katılmaya başlamıştır. Buörneklerden biri olan Gazeteport'u inceleyen çalışmamızda, geleneksel gazeteciliğin internetgazeteciliğinden ne şekilde etkileneceği üzerinde durulacak, tüm aşamaları ile bir internetgazetesinin kuruluşu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Internet is the fastest growing area of media. The new structure of internet journalismbrings out very deep changes in business cycle of TV?s and traditional newsapers. In Turkey,the perception of internet journalism only used to be the web sites of traditional newspapersand week personel entrepreneurs. But nowadays, there are new structures that have theirown reporters, columnists and own way of doing business. Gazeteport is one of theseexamples. In our thesis, Gazeteport is going to be examined with every step of its foundingprocess.