Avrupa Konseyi ve yeni bağımsızlığını kazanmış devletler arasındaki ilişkilerde insan hakları kriteri (Azerbaycan - Ermenistan)
Relations between European Council and new independent states (Azerbaijan and Armenia) in respect to the criterion of human rights
  1. Tez No: 219508
  2. Yazar: RAMİL MUSTAFAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Konseyi ile yeni bağımsızlığını kazanmış olan ülkeler(Azerbaycan ve Ermenistan) arasındaki ilişkileri insan hakları kriteri açısındandeğerlendirmektedir.Avrupa Konseyi, yeni üye devletlerde temel demokratik prensiplerin benimsenipgüçlenmesine önem vermektedir. Bu nedenle Konsey ilgili ülkelerdeki temel demokratikkurumların içinde bulundukları durumları Ad hoc Komiteler aracılığıyla gözlemlemekte,sıkıntı yaşanan alanlara kendi görüş ve tavsiyelerini sunmaktadır.İlk başta Avrupa Konseyi ve onun ana organlarının çalışma koşullarına ilişkin,detaylı bilgi verilmeye çalışılacak ve daha sonra insan hakları kavramının tanımıyapılacaktır.Daha sonra Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi Ad hoc Komite üyelerinin heriki ülkede (Azerbaycan ve Ermenistan) yapmış oldukları gözlemler ve incelemeler sonucuhazırlamış oldukları raporlara yer verilecek, onlar üzerinde değerlendirmeler yapılacaktır.En son olarak her iki ülkede insan hakları ve diğer temel hak ve özgürlükleringelişme düzeyi karşılaştırma konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the relations between Council ofEurope and new independent states (Azerbaijan and Armenia) in respect to the criterion ofhuman rights.Council of Europe pays attention that new independent states admit and make astrong of main democratic principles. The Council has been observing the positions of maindemocratic institutions in new independent states by means of Ad hoc Committees andoffering their own advises and suggestions for the problematic areas.At first, there will be given a detailed information on working conditions of Councilof Europe and its main organs and concept of human rights will also be explained .Afterwards, there will be the examination and survey of monitoring reports whichhad been prepared by Ad hoc Committee members of Parliamentary Assembly of Council ofEurope.Finally, development levels of fundamental freedoms and human rights in bothcountrıes (Azerbaijan and Armenia) will be compared.