Sivil toplum kuruluşlarında stratejik yönetim süreci ve sivil toplum kuruluşlarında stratejik yönetim uygulamalarının incelenmesine yönelik bir alan araştırması
Strategic management in non governmental organizations and a survey on the application of strategic management in non governmental organizations
- Tez No: 219507
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ESRA NEMLİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İşletme, Public Administration, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Küreselleşme ile hızlı bir dönüşüme uğrayan günümüz dünyasında sorunların yerel olmaktan çıkması, katılımcı demokrasilere olan ilginin giderek artması ve alternatif yönetim modelleri arayışları gibi bir dizi neden, sivil toplumun somutlanmış araçları olan sivil toplum kuruluşlarının önemini ve etki güçlerini giderek arttırmaktadır. Özel sektörün ve kamunun yadsıyamayacağı önemli bir paydaş haline gelen bu kuruluşlar, hızla değişen bir çevrede hayatta kalmak ve sivil ruhlarını kaybetmeden profesyonel işler gerçekleştirebilmek için, yönetim yaklaşımlarında yenilikçi çözümler üretmek durumundadırlar. Stratejik yönetim uygulaması bu anlamıyla sivil toplum kuruluşlarının kullanabileceği en güncel alternatiflerden birisi olma özelliğini korumaktadır. Bu nedenle çalışmada sivil toplum kuruluşları özelinde stratejik yönetim uygulamasının nasıl gerçekleştirilebileceği ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde sivil toplum ve sivil toplum kuruluşu terimlerinin kavramsal çerçevesi, Türkiye'deki sivil toplumun durumu ve Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının temel özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde stratejik yönetim ile ilgili temel kavramlar incelenmiş ve stratejik yönetim sürecinin işletmeler temelinde şekillenmiş ve uygulanmış modelleri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde sivil toplum kuruluşlarda stratejik yönetim uygulamasının nasıl gerçekleştirilebileceği adım adım açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarından önde gelenleri ile gerçekleştirilen, stratejik yönetim uygulamalarının incelenmesine yönelik anket araştırmasının sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that problems are no more local in today?s rapidly transforming globalized world, interest in participatory democrasies has gradually increased, and there is the search for alternative administrative models enhances the importance and political clout of non-governmental organizations that are the incarnated tools of civil society. These organizations, which have become an important actor that cannot be negated by the private sector and the public, have to develop innovative solutions for administrative approaches in order to survive in a briskly changing environment and to carry out professional affairs without losing civil spirits. In fact, strategic management is still one of the most up-to-date alternatives that non-governmental organizations use. For that reason, this thesis studies how strategic management can be applied in non-governmental organizations. This study is constituted of 4 chapters. In the first chapter, ?civil society? and ?nongovernmental organizations? as concepts, and non-governmental organizations in Turkey and their basic characteristics are examined. In the second chapter, main concepts regarding strategic management, and applied models are studied. The third chapter presents a step by step explanation of how strategic management can be materialized. The fourth and final chapter introduces a survey made with the foremost non-governmental organizations in Turkey on strategic management applications and its results.