Avrupa Birliği genişleme evrelerinde izlenen siyaset ve Türkiye ilişkileri
The policies that were followed during the entegration phases of the European Union and the relations with Turkey
- Tez No: 219509
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Başlangıçta oldukça homojen altı ülkenin (Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Belçikave Lüksemburg) girişimiyle 25 Mart 1957'de Roma'da imzalanan antlaşma ile Topluluğuntemelleri atılmıştır. Bu gün Avrupa Birliği beşinci en kapsamlı genişleme sürecini degerçekleştirmiştir. 1970'ler, ardından 1980'ler ve ardından 1990'lardaki genişlemedalgalarıyla kıyaslandığında son genişleme süreci, 1945'ten bu yana bölünmüş Avrupa'yısoğuk savaş sonrasında tekrardan birleştirme amacını ve bu sayede de yeni bir güç olarakdünya sahnesine çıkacak büyük Avrupa'yı yaratma amacını taşıyor. Böyle bir Avrupa'yı varedecek dinamikler üye ve aday ülkelerden çıkacaktır. Onların kurumları, pratikleri vedeğerleri üzerine inşa edilecektir. Genişleme süreci, bu bağlamda üyelerle adayların arasındaoluşacak sinerjinin adıdır. Bu sinerji, adayları dönüştürmekle kalmayacak üyeleri de içinealacaktır. Genişlemeyle derinleşme süreçleri bu anlamda birbirleriyle etkileşim içerisindedir.Beşinci genişlemeden sonra, Türkiye ile AB arasında tam üyelik müzakerelerinin başlamasıile Türkiye Cumhuriyetten bu yana çok önemli bir ivme daha kazanmıştır. Ancak Türkiye'ninAvrupa Birliği'ne tam üyeliği yakın zamanda ve çok kolay olamayacağı gözükmektedir
Özet (Çeviri)
At the beginning the Essentials of the Union bwere founded with the siegneolagreement of the homogene six countries (France, Germany, Italy, Holland, Belgium andLüxemburg) in Roma on 25th march, 1957. Today European Union generates its the fifth andthe largest entargement If the last enlargement period is compared with the waves of theenlargement in 1970s, then 1980s and then in 1990s, it has the aim of combining the partedEurope since the cold war in 1945 and has the aim of creating the big Europe which will cometo the stage of the world. The dinamics which will cause the generating of this big Europe willcome from the member countries and the candidates of the Uninon. Enlargement period is thename of the sinergy between the members and the candidates. Their institutions will be builton the pratics and traditions. This sinergy will maket he candicdates members and takes themembers in the union, as well. In this sense, the enlargement and the deepening periods aretogetler. After the fifith enlargement Turkey win a very important success since the TurkishRepublic with the begining of the whole membershipe agreement between Europe andTurkey. However, it?s certain that Turkey?s whole membershipe agreement is not very easynowadays.