Avrupa bütünleşmesinin düşünsel temelleri
The idea of European integration
  1. Tez No: 219510
  2. Yazar: EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
20. yüzyılın ortasında öncelikle ekonomi merkezli, sektörel ve fonksiyonel birbakış açısıyla inşa edilen Avrupa bütünleşmesi, 21. yüzyılla birlikte yeni bir boyutkazanmıştır. 2000'li yıllara girerken Avrupa Birliği siyasi bir birlik olma yolundaçok ciddi adımlar atmıştır. Bu adımların en önemlilerinden biri de AvrupaAnayasası'dır. Anayasalaşma süreci önemli tartışmaları da beraberinde getirmiştir.Bu süreci daha iyi anlayabilmek için tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğaçıkmak gerekmektedir. Bu tez, Avrupa bütünleşmesinin düşünsel temellerininnerelerde, hangi düşünürler tarafından, ne şekilde atıldığı sorusuna cevap bulmayaçalışmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle Avrupa kavramının ortaya çıkışı vegelişiminin mitolojiden başlayarak coğrafi, kültürel ve politik olarak değişimiincelenmiştir. Daha sonra Avrupa'yı birleştirmeyi amaçlayan düşünürlerindüşünceleri ve projeleri 13. yüzyılda Dante Alighieri'den başlayarak 20. yüzyıldaCoudenhove-Kalergi'ye gelene kadar aktarılmaya çalışılmıştır. Son olarak da yakındönemde yaşanan gelişmeler özetlenmiştir. Bu doğrultuda Avrupa'yı birleşmeyegötüren tarihsel süreçte düşünürlerin etkileri ve özellikle üretilen projelerin AvrupaBirliği kurumlarının (Parlamento, Komisyon vb.) ortaya çıkmasındaki örnek rollerigösterilmeye çalışılmıştır. Böylece Avrupa Birliği'nin yalnızca 2. DünyaSavaşı'ndan sonra şekillenmiş bir kurumsal yapı olmadığını, yüzyıllardan beriAvrupa'yı birleştirme amacıyla düşüncelerini dile getiren ve somut projeler üretendüşünürlerin olduğunu, yani `Avrupa Birliği' fikrinin tarihin derinliklerindengeldiğini söylemek mümkündür
Özet (Çeviri)
European integration which began to take place with an economic foundationand functional approach in the middle of the 20th century, has acquired a newdimension with the 21st century. European Union as it enters into the year 2000 hastaken serious steps in the way to become a political union. One of the mostimportant of those steps is the European Constitution. The process ofconstitutinalization has brought about new discussions. In order to understand thisprocess it is necessary to take a journey deep into the history. This thesis is trying tofind an answer to the question of where, by which thinkers, in which form was theintellectual foundations of Europen integration laid. In this direction, first, beginningwith mythology, the appearance, development and transformation of the concept ofEurope in geographic, cultural and political terms is scrutinized. Then, from DanteAlighieri in 13th century up to Coudenhove-Kalergi in 20th century, the ideas andprojects of thinkers who aimed at uniting Europe are explained. The development ofthe recent period are mentioned. Thus, in the historical process that led Europe tounification, effects of thinkers and especially the project, in their roles in theappearence of Europen Union Institutions such as Council, Parliament etc. arementioned. Lastly, this thesis concludes that European Union is not only a supranationalinstitution which was established after the Second World War , it?s originsas intellectual foundations and projects of thinkers can be find in Europe?s history.