Türkiye'de özel televizyon haberciliğinde eğlendiren bilgi (infotainment) süreci ve örnek program Show Tv anahaber kuşağı
Infotainment process in private Turkish Tv news programming and Show Tv news as a sample program
- Tez No: 219520
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Türkiye'de özel televizyon yayıncılığına egemen olan haber yayın politikasıhaberlerin, eğlence içeriği kazanarak bir tüketim nesnesine dönüşmesinin yolunuaçmaktadır. Tüketim kültürü pratikleri içinde yeni bir anlam kazanan haber;kitleselleşme çabalarıyla birlikte ortalama beğeninin tutturulmaya çalışıldığımetinlere dönüşmektedir. Bilgilendirici içeriğin eğlence unsurlarıyla birleştirilerekilgi ve beğeninin arttırılmaya çalışılması yönündeki bu eğilim, toplumun haber almaözgürlüğünün önünde büyük bir engel oluşturmaktadır. Sosyo-politik yapının sağlıklıbir şekilde işleyebilmesi ve daha demokratik bir yapının oluşturulması, toplumundoğru bir şekilde bilgilendirilmesini gerekli kılmaktadır. Eğlendiren bilgi, haberlerinözünü oluşturan bilginin eksik, yüzeysel ve çarpık bir şekilde düzenlenmesine nedenolmaktadır. Çarpıtılan bilgi, toplumun ihtiyaç ve beklentilerine cevap verememekte,piyasa dinamikleri doğrultusunda manipüle edilmesine yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The news broadcasting policy that dominates the Turkish private TVchannel sector, makes the news contain entertainment content and become aconsumption article. The news regains a new meaning in the practices of theconsumption culture, and transforms into the texts which reflect the general appeal,through the mass media efforts. This tendency in which the informative content ismerged with entertainment elements to increase interest and appeal, constitutes a bigimpediment before the liberty of press of the people. A healthy functioning of thesociopolitical structure and forming more democratic structure require informing thepeople in a proper way. Infotainment causes that the information which constitutesthe essence of the news, is processed defective, artificial and deformed. Thedegenerated information doesn?t meet the requirements and needs of the society andmanipulates the common opinion in line with the dynamics of the market.