Rtük kararları çerçevesinde Türkiye televizyon haberlerinde etik
Ethics in the Turkish television news in line with RTÜK decisions
- Tez No: 209466
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÜRATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmada; Türkiye televizyon izleyicilerinin, RTÜK'ün kurmuş olduğu Alo 178 Şikayet hattına bildirdikleri şikayetler üzerine yoğunlaşarak televizyon haberciliğinde yaşanan etik sorunları incelemek amaçlanmıştır. Türkiye'de televizyon haber yayıncılığında ilkeler oluşturulmasına, RTÜK ile kontrol mekanizmasının sağlanmasına karşılık televizyonlar için etik kuralların oluşturulması, kurumların belirlenmesi, müesseseleşmesi ve otokontrol kurumlarının tartışılması gerekmektedir. Tezin araştırma aşamasında, Türkiye'de kamu ve özel televizyon kanallarının habercilik anlayışlarından yola çıkılarak habercilik ve etik ilişkisi incelenmiştir. Türkiye televizyon izleyicilerinin RTÜK'e yaptıkları şikayetler de göstermektedir kİ; Türkiye televizyon haberlerinde, toplumun ahlaki değerleri üzerinde olumsuz etkiler bırakan, insanların ıstıraplarını, acılarını, yaşadıkları felaketleri, ölüm anlarını ve benzeri durumları duygu sömürüsüne yol açacak, korku yaratacak veya izleyicileri dehşete düşürecek şekilde verilmekte, halkın ruh sağlığını bozacak yayınlar yapılmaktadır. Türkiye'de televizyon yayın kuruluşlarının, anayasa hükümlerine ve kanun ile yönetmeliklerde öngörülen yayın ilkelerine uygun yayın yapmakla yükümlü olmalarına ve RTÜK'ün, yayınlarında bu çerçevenin dışına çıkan kuruluşlar hakkında yasal yaptırımları uygulamasına rağmen televizyon haberlerinde etik ihlallerden vazgeçmediklerini göstermektedir. Sonuç olarak, bu durum da herkese (başta televizyonculara) ciddi sorumlulukların düştüğü görülmektedir. Türkiye televizyon habercileri, haber yayınlarında kamu yararını gözeterek özdenetimlerini gerçekleştirerek“kalite reytingi”ne yönelmeli; kaliteli yayınlarla, duyarlı yayıncılıkla, ciddi, doğru ve gerçek haberlerle“vatandaş duyarlılığı ve memnuniyetini”odak noktası olarak almalıdır. Anahtar Sözcükler 1.Etik 2. Haber 3.Televizyon 4. Rtük 5.Otokontrol
Özet (Çeviri)
In this research,, it is intended to analyze ethical problems of television news broadcasting by focusing on the complaints given to Alo 178 Complaint line established by RTUK. Although principles are settled for television news broadcasting and control mechanism is sustained by RTUK in Turkey, there is need for constituting rules of ethics for televisions, determination of institutions, institutionalization and discussion on auto control institutions. In the research phase of the thesis, the relation between news making and ethics is analyzed by relying on the news making conception of the public and private television channels in Turkey. The complaints of Turkish television spectators to RTUK reveal that; people's sufferings, pains, disasters, deaths, and similar occasions are broadcasted in a way to lead to emotional abuse, horror and fear and ruin the public psychology. This makes negative effects on the moral values of the society. Despite the fact that, television broadcasting organizations in Turkey are obliged to make broadcasting in line with broadcasting principles specified in provisions of constitution, law and regulations and RTUK applies legal sanctions for organizations which fall outside this frame; this does not prevent ethical violations in television news. As a result, this situation reveals that everybody (especially television broadcasters) has serious responsibilities. Turkish television journalists have to carry out their auto control by considering public benefit, by qualified and sensitive broadcasting; and serious, correct and true news. They have to tend to“quality rating”and take“public sensitivity and satisfaction”as their focus. Key Words 1.Ethic 2.News 3.Television 4.Rtük 5.Autocontrol