Medya söylemi ve yeni siyasal politikalar çerçevesinde kimlik algılaması (Ermeni konferansının sosyo-politik incelemesi
Media discourse and identity perception about new political policy (social and political examination of Armenian Conference)
  1. Tez No: 219519
  2. Yazar: MURAT GÜREŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüz politikaları etnik, dinsel, cinsel, kültürel kimlikleri kamusal alan içerisindekendi kimlikleriyle tanımlama eğilimi göstermektedir. Yeni politikalar da bu yenikimliklerin baskısı ile şekillenmektedir. Kamusal alan içerisinde varlıklarını gittikçeartıran bu kimlikler de hak ve özgürlük taleplerini artırmaya başlamıştır. Ancak, öteyandan bu hak ve özgürlük talepleri toplumun genel yapısıyla uyum gösteren diğerkimlikler tarafından da bir tehdit unsuru olarak algılanır olmuştur. Bu tehditalgılaması toplumu biz ve ötekiler biçiminde bölmektedir. Bölünme çatışmaları daberaberinde getirmektedir. Medyanın bu kimliklere bakış açısı ise, kimlikleribirbirine daha çok marjinalize ederek birbirlerinden uzaklaştırmaktadır. Medya bizve ötekiler arasındaki farklılıkları daha da belirginleştirerek kimlikler arasındakiçatışma ortamını körüklemektedir. Bu konuda Türk medyasından 5 gazetenin?İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk veDemokrasi Sorunları? Konferansı'nın 24-26 Eylül 2006 tarihleri arasındaki konuylailgili haberleri incelenmiştir. Gazetelerin konuyla ilgili haberleri nasıl kurgulayarakmetinleştirdiklerini göstermek, ilgili metinlerin söylemini belirlemek ve derin yapıdagizlenen anlamsal yapıyı irdelemek amacıyla söylem analizi yönteminebaşvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today?s policies desire ethnical, religious, sexual and cultural identities to definethemselves with their own identities on public platform and new policies are shapedwith the pressure from these new identities. Steadily increasing their presence onpublic platform, these identities further demand rights and liberties, which areperceived as a threat by other identities that conform to general structure of thesociety. This threat perception results in polarization of the society on the basis of us,and the others. Such polarization in society carries along with it conflicts and themedia?s perspective on these identities further marginalizes these identities, pushingthem further away from one another. In fact, the media enflames the conflictenvironment between identities through emphasizing differences between others andus. In this respect, we have studied news pieces by 5 newspapers in the Turkishmedia on ?The Ottoman Armenians During Fall of the Empire: ScientificResponsibility and Problems of Democracy? Conference, published betweenSeptember 24 and September 26, 2006. We have preferred rhetoric analysis methodso as to demonstrate how newspapers constructed and put into text form news on thematter, to identify the rhetoric in those texts and to interpret the meaning structureconcealed in underlying structure.