1950 ve 1980 yılları arasındaki görsel sanat ve tasarım akımlarının müzik albüm plak kapaklarına yansımaları ve grafik eğitiminde yeri
The effect of visual art and design trends on album covers between 1950-1980 and the relevance to graphic education
- Tez No: 219526
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA İLKYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, 1950 ve 1980 Yılları Arasındaki Görsel Sanat ve Tasarım Akımlarının Müzik Albüm Plak Kapaklarına Yansımaları incelenmiş ve Grafik Eğitiminde nasıl ele alınması gerektiği ortaya konmuştur.Müzik albümü plak kapağı tasarımlarında kompozisyonların nasıl oluşturulabileceğine ve grafik tasarımı eğitimi alan öğrencilerin ambalaj grafiği çalışmalarında görsel sanat ve tasarım akımlarından yararlanabilmelerine yönelik kaynak oluşturmak amacı gözetilmiştir.İncelenen örnek müzik albümü plak kapak tasarımlarının seçilmelerinde dinleyiciye ulaşmış olmaları ve türlerine ait özgün tasarımlar olduklarını göstermeleri bakımından, diğer kaynakların yanısıra, aşağıda belirtilen kaynaklar kullanılmıştır.1. 1890-1954 yıllarını esas alan popüler müzik tarihi kitabı2. 1894'ten bu yana uluslararası muzik endüstrisinin nabzını tutan vedeğerlendirme kaynağı olan ?Billboard? dergisinin 1950-1999 yıllarıarasında on yıllık dönemlere göre çıkarmış olduğu en iyi müzik albümülisteleri (top albums) ve en iyi şarkılar (top singles) listeleri3. The Greatest Album Covers of All Time (Gelmiş Geçmiş En İyi Albüm Kapakları) Kitabı1950 ve 1980 yılları arasındaki başlıca müzik türleri dinleyici kitlelerine sunulan müzik albümü plak kapağı tasarımlarının o kitlenin sahip olduğu ayırıcı imgelere, biçim ve renk özelliklerine sahip oldukları görülmüştür.Araştırma sonucunda 1950 ve 1980 yılları arasında, müzik albüm plak kapağı tasarımcılarının dönemlerindeki görsel sanat ve tasarım akımlarının üslup ve biçim özelliklerini kendi tasarımlarında kullandıkları ve dinleyiciye ulaşan bu tasarımların dinleyici kitlenin görsel kültürleri ile uyumlu oldukları görülmektedir.1950 ve 1980 arasında yayımlanmış olan bu müzik albüm plak kapak tasarımlarının, ambalaj grafiğinin doğru anlaşılması yönünde önemli örnekleri oluşturmaları bakımından grafik eğitimi veren okullarda tanıtma ve yayın grafiği içerikli derslerde görsel sanat ve tasarım akımlarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of visual art and design trends on music record album covers between 1950 and 1980 were investigated. Also the ways how these results could be integrated in graphics education are shown.Moreover, it was aimed to form a database to help creating compositions in designing music album covers and to help graphic design education students in package graphic studies in relation with visual art and design trends.Besides others, following references were used also to determine that samples chosen in this study had been reached to the audience and had been original designs in their own sorts.1. The history of popular music, 1890-1954 (ISBN: 0-89820-083-0)2. Best album and best single charts by decade between 1950 and 1999according to Billboard magazine. Billboard magazine is basically devotedto music industry since 1894 and is accepted as a standard internationalmeasure for ranking songs, albums and artists around the world.3. The Greatest Album Covers of All Time (ISBN: 1843403013)Music album cover designs presented to the audience listening to main music sorts between 1950 and 1980 have been observed to have the distinctive characteristics such as image, configuration and color matching with the audience that it has been represented to.It has been concluded that, between 1950 and 1980, music album cover designers had used the style and forms of visual art and design trends of the time and, the designs that had reached to the audience had been in accordance with the visual culture of the same audience.It has been suggested that music album cover designs released between 1950 and 1980, should be studied at the schools of graphic education - particularly in lectures of publishing design, in comparison with visual art and design trends.