Uluslarüstü bankacılık gelişimi ve Türkiye uygulaması
Supranational banking progress and practices in Turkey
  1. Tez No: 219527
  2. Yazar: OSMAN BURAK TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Uluslararası ticaretin finansmanı amacıyla ortaya çıkmış olan ancak günümüzde bu kimliğinden sıyrılarak, firmaya özgü avantajların kullanıldığı ve risk çeşitlendirme yönteminin odak noktasını oluşturan bir kavram haline gelen uluslarüstü bankacılık gelişimini devam ettirmektedir. Özellikle gelişmiş ekonomilerin finansal sistemlerinde oluşan fon fazlası, arbitraj olanakları nedeniyle sınır ötesi piyasalara yatırımlar olarak giriş yapmaktadır.Şube ağının global anlamda yaygınlığı ve fon kaynağı sağlama açısından, uluslararası bankacılıktan ayrılan uluslarüstü bankacılığın 100% saf bir şekilde uygulanabilir olmadığı bilinmektedir. En temel özelliği doğrudan bir sermaye yatırımını da kapsaması olan uluslarüstü bankacılık, teorik olarak beraberinde etkinlik ve istikrar kavramlarını gündeme getirmektedir.Uluslarüstü Bankacılık; enformasyon akışı, ürün yelpazesinin genişliği, uygulanan risk derecelendirme sistemlerinin düzeyi, nitelikli işgücü, global ekonomiyle bağlantı sağlaması gibi özellikleriyle, özellikle finansal sistemi yeterince gelişmemiş ekonomiler için önem arz etmektedir.Türkiye'de 1950'lerde ve özellikle 1980 yılından sonra yabancı sermaye yatırımlarına yönelik düzenlemeler istenilen etkiyi oluşturamamış olsa da, 2001 krizi sonrası güçlendirilen sermaye yapısı ve ekonomik istikrar ortamı sonrası yabancı sermayeli bankaların girişinde önemli boyutta bir artış meydana gelmiştir. Gerçekleşen yatırımların sonucunda piyasa payı ve adet olarak artış gösteren yabancı sermayeli bankalar, kredi plasmanında göstermiş oldukları performansla dikkat çekerken, varlıklarıyla da Türk finansal sisteminin yurt dışı kaynaklara ulaşım imkanlarını arttırmışlardır. Finansal enstrümanlar açısından çeşitlilik yabancı yatırımlarla paralel bir şekilde artış gösterirmiştir.Tüm dünyada olduğu gibi Türk bankacılık sektöründe bankaların faaliyetlerinin uluslararası ve uluslarüstü nitelikleri beraber taşımaları söz konusuyken, global düzeyde şube ağlarının yaygınlığı ve yurt dışı kaynak kullanımının azlığı dikkate alındığında Citibank A.Ş.'nin ve HSBC Bank A.Ş'nin uluslarüstü bankacılık kavramına en yakın bankalar olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Supranational Banking, which was developed to finance international trade, continues its evolution, as focal point of company spesific advantages and risk diversification methods. Especially, developed economies make investment in developing countries, to benefit arbitrage opportunities with excess supply of funds.The main differences between supranational banking and international banking are global branch network system and financing methods of foreing assets. It?s hard to qualify a bank as pure supranational bank in global economy. Supranational banking, which involves a FDI, is said to be secure efficieny and stabilization of system in theorical approaches.Flow of information, wide product and service range, quality of risk rating systems, employment of well-qualified personnel and connection to global financial system are basic qualifications which are important issues for developing countries.Turkey, had arrangements in 1950ies and especially in 1980, to support foreign investments but these arrangements couldn?t effect to systems for volumed foreign direct invesments. Strong equity structure and stability in macro economic environment, cause high volumed foreign banking invesments, after 2001 crisis. Foreign banks, which were widen as total assets and quantity, attract attention with placement ratios of loans, connection of Turkish financials system to global market, widen range of financial instrumens and services.In Turkey banks carry on their activities with international and supranational qualifications together, like global economy. Because of having world-wide branch network and using minimum amount of foreign funds to finance their operations, Citibank A.Ş. and HSBC Bank A.Ş. are the banks, that we can describe as supranational banks.