Azınlık Ermeni, resmi ve özel anaokulu, ilköğretim, ortaöğretim okullarında çalışan öğretmen ve yöneticilerin performans değerlendirmesine ilişkin görüşlerinin karşılaştırması
The comparision of opinion on the evaluation of teachers' and managers' performance working at minority Armenian offical and private kindergarden elementry and secondary schools
  1. Tez No: 219589
  2. Yazar: MARGRİT YEŞİLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA ASUMAN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüz dünyasında, kaliteli ürün ve hizmet verme tüm örgütlerin temel hedefi haline gelmiştir. Bu amaçla, her örgüt kendi iyileştirme çalışmalarını düzenlemektedir. Performans değerlendirme sistemi, örgütlerde, çalışanların performanslarını araştırarak, geribildirim verir. Böylelikle, her çalışan, kendi performansı hakkında bilgi sahibi olur. Bu çalışmada, günümüz örgütlenmelerinin vazgeçilmez öğesi haline gelen Toplam Kalite Yönetimi ve onun önemli bir parçası olan Performans Değerlendirme Sisteminin eğitim kurumlarında kullanımı ve özel olarak da, İstanbul ilinde Özel Azınlık Ermeni Anaokulu, İlköğretim ve Ortaöğretim okullarında çalışan öğretmen ve yöneticilerle, Özel ve Resmi İlköğretim ve Ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmen ve yöneticilerin 360 Derece Performans Değerlendirmesine ilişkin görüşlerinin neler olduğu incelenecektir. Bu çalışmada 141 kişilik bir örneklem dahilinde, adı geçen okullardaki 15 yönetici ve 126 öğretmene performans değerlendirme hakkındaki görüşleri sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s world, the primary goal of all organizations is to give the qualified products and services. For this reason, each organization coordinates its own recruitment studies. Performance management system, in these organizations investigates the staff?s performance and also give them a feedback about their performances. Therefore, the staff have a knowledge about their performance. In this study, Total Quality Management which is the crucial element of contemporary organizations and its important part, performance analysis system and their application of educational organizations specifically of Private Nursery School of Armenian Minorities, Private and Public primary and elementary schools located in Istanbul will be the objects of analysis. In addition to this, the openions of teachers and administrators working in these schools towards the 360 degree performance evaluation will be examined. In this study, a sample including 141 respondents that is formed by 15 managers and 126 teachers is designed and asked them of their openions toward performance evaluation system.