İlköğretim I.Kademede görev yapan sınıf öğretmenlerinin iş tatmin düzeyleri
Job satisfaction level of elementary school teacher
  1. Tez No: 219588
  2. Yazar: GAMZE TÜY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Eğitim araştırma ve incelemelerinde göz önünde bulundurulan iş tatmini (job satisfaction) kavramı yerli ve yabancı araştırmacıların ilgisine konu olmakta, üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bireyin iş tatmininin bireysel ve örgütsel faydaları veya iş tatminsizliğinin zararları ortaya çıkan büyük ilginin şüphesiz nedenlerinden biridir. Bu nedenle tezin temel amacı, İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan devlet ve özel okulların ilköğretim I.kademelerinde görev yapan öğretmenlerin iş tatmin düzeylerinin belirlenmesi ve iş tatmin düzeylerinin çeşitli demografik verilerle karşılaştırılmasıdır.Araştırma yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda, İstanbul ilinde çalışan 76 I.kademe öğretmeniyle yüzyüze görüşülerek anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan araştırmada iş tatmin düzeyi iki boyut üzerinden ölçülerek araştırmamıza konu olmuştur.Ortaya çıkan sonuçlar, devlet ve özel okulların ilköğretim birinci kademelerinde görev yapan öğretmenlerin iş tatmin düzeyleri arasında fark olduğunu göstermektedir. Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin iş tatmin düzeyi devlet okullarında görev yapan öğretmenlere göre daha yüksektir ve bu fark istatistikî olarak anlamlıdır. Buna karşın iş tatmin düzeyinin çeşitli demografik verilerle karşılaştırılması sonucunla elde edilen bulgular bazı farklara işaret etmekle birlikte istatistiki olarak anlamlı ilişkiler bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction, as a positive psychology term and one of the mostly examined concepts in organizational behavior literature, has been subjects for several studies. The reason of the increased interest on studying job satisfaction is that organization and the person highly benefits from it and job satisfaction causes desired outcomes both for the individual and the organization.The aim of the study is to find out the differences between the teachers who work at public elemantary schools and private elemantary schools in the Anatolian side of İstanbul. And also examine the relationships between job satisfaction and demografics.In the study, job satisfaction is measured with two factors. The results of the study show that there are differences between the teachers? job satisfaction. Teachers who work in public schools experience more job satisfaction than teachers who work in public schools. And also it is found in the study that there are no demographic relationships with the job satisfaction.