Okulöncesi öğretmenlerinin iş ve yaşam doyumlarının incelenemsi
Okulöncesi öğretmenlerinin iş ve yaşam doyumlarının incelenemsi
  1. Tez No: 219597
  2. Yazar: ŞERMİN ALTINKILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİYET SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada amaç, iş doyumunun bireysel ve örgütsel düzeydeki etkileri göz önüne alınarak, Avrupa yakasındaki okulöncesi öğretmenlerinin iş doyumu ile yaşam doyumu düzeylerinin ne durumda olduğunu belirlemek, iş doyumu etkenlerinin yaşam doyumu ile ilişkisini tanımlayıcı ve analitik türde planlanmış ve gerçekleştirilmesi olmuştur.Araştırma kapsamına İstanbul ili Avrupa yakasında çalışan 104 öğretmen dahil edilmiştir. Veriler `Minessota İş Doyum Ölçeği' ve `Yaşam Doyum Ölçeği' ile elde edilmiştir.Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin hepsi yaptıkları işlerinden genel olarak nötr doyumdan düşük doyuma kayma gösteren düzeyde doyum sağladıkları; genel iş doyum düzeyleri bakımından yaşam doyumu yüksek olan arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. Öğretmenlerin en yüksek doyum sağladıkları boyut `iş güvenliği' iken, en düşük doyumu ise `ücret' boyutundan sağladıkları belirlenmiştir. Alanında yükselme olanakları, gelişme, yönetim biçimi, okul yöneticileriyle ilişkileri, çalışma ortam ve koşullarından nötr düzeyde ve daha az doyum elde ederlerken yapılan işin içeriği, çalışma arkadaşları ile ilişkilerinden nötr düzeyden daha da yüksek doyum elde ettikleri saptanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, mesleki kıdem durumunun iş doyumu seviyelerindeki etkisine dair literatür doğrultusunda sonuçlar elde edilmesine karşılık, bu değişkenlerin genel iş doyumunda anlamlı farklılık yaratmadığı saptanmıştır.Öğretmenlerin genel yaşam doyum düzeylerini en çok `ücret' boyutundan sağladıkları doyumun; en az ise `yapılan işlerin içeriği' boyutundan sağladıkları doyumun belirlediği saptanmıştır. Öğretmenlerin mesleklerini isteyerek seçmeleri yaşam doyumu üzerinde etkili değişken olarak saptanmış olup; yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma, mesleki kıdem öğretmenlerin genel yaşam doyumu düzeyleri üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research to define life and job satisfaction levels of the preschool teacher in the European Side of İstanbul by taking into consideration the effects of individual and organizational job satisfaction level. Another aim is to identify if there is a relationship between level of job and life satisfaction. The research was planned and implemented to be a descriptive and an analitical study.The data was gathered 104 preschool teachers working at European Side of İstanbul. The measure is based on ? Minesota Job Satisfaction Scale? and ? Life Satisfaction Scale?.The study proved that preschool teachers? job and life satisfaciton level shows differences according to marital status, age, salary, status of having a child, teaching status. Preschool teachers who are older have high level of life and job satisfaction. Preschool teachers with high salary have high level of life anf job satisfaciton. Preschool children with married and children have high level of job and life satisfaciton. Preschool teacher who chose by their own wish have high level of job and life satisfaction.Moreover, the research proved that preschool teacher with high level of job satisfaciton have high level of life satisfaction. It is showed that there is a right proportion between level of job and life satisfaciton.At the end of the study, there is a right proportion between job and life satisfaciton. The reasearch proved that job satisfaciton is very important in the life of people. Because of this some offers are made to principals aiming to increase the job satisfaciton of preschool teachers. If the level of preschool teachers? job satisfaction is high, the level of life satisfaction of these will be high. High level of job and life satisfaciton in preschool teachers will cause increasing in the quality of preschool education.