Ortaöğretim kurumlarındaki okul yöneticileri ile öğretmenler arasındaki iletişimin öğretmenlerin verimliliği algılamaları üzerindeki etkisini değerlendirilmesi
The evaluation of the effects of communication between school principles and teachers on the perception of productivity of the teachers
  1. Tez No: 219596
  2. Yazar: İLHAN ONURLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAT BİR BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
İletişim dünyadaki bütün canlıların yaşamak için ihtiyaç duyduğu sosyal bir kavramdır. Diğer tüm canlılar gibi insanlar da yaşamlarını sürdürmek için birbirleriyle, doğayla ve çevreyle etkileşim halindedirler. Fakat bu etkileşimde insanların hayvanlardan bir farkı vardır. İnsanlar kültür mirasına sahiptirler. Kültür başlangıcından sonuna kadar bir medeniyetin bütün ürünlerini içerir. Yani insanlar geçmişe ait deneyimlerin koruyup gelecek nesillerine aktardıklarından bu onları doğada daha güçlü kılar.İnsanlar tarafından algılanabilen her şey bir iletişim sürecini başlatır. Her insan faaliyetinin gerçekleştiği yerde aynı zamanda bir iletişim faaliyetinin de bulunduğu söyleyebiliriz. İletişim durgun bir yapıya sahip değildir. O gelişen ve değişen bir süreçtir. İletişim insanların birbirleriyle konuşarak, yazarak, dinleyerek ve izleyerek yaptıkları bilgi alışverişidir. Bu karmaşık bir süreçtir. İnsanlar hem de diğer medeniyetlerle iletişim vasıtasıyla kültürlerini paylaşabilirler.İletişim insanlar için önemli olduğu kadar şirketler, sosyal organizasyonlar ve firmalar için de çok önemlidir. Kurumlar aynı ortak amaca sahip insanlarca kurulur. Kurumlar ancak iletişim yardımıyla kurulup yaşamlarını devam ettirebilirler. Buna ek olarak kurum içi iletişim yani kurumla personelinin veya personel ile kurum arasındaki etkileşim de kurumun devamı açısından çok önemlidir.Günümüzde iş dünyası yüksek verim elde etmek için firmaların personelin ihtiyaçlarını karşılamak ve hoşnutluğunu kazanmak gerektiğini kavramışlardır. Personelin kurumundan fiziksel ve manevi beklentileri vardır. Eğer kurum personelin bu beklentilerin karşılarsa, personel verimi kesinlikle artacaktır. Böylece kurum sadece personelinin değil aynı zamanda belki müşterisi olacak insanların da takdirin toplamış olacaktır.Bu projede okul idaresi ile öğretmenler arasındaki iletişimin öğretmenlerin verimi üzerindeki etkisi gösterilmeye çalışılmıştır. Liselerde idareciler ve öğretmenler arasındaki iletişim durumu araştırılmış ve sonuç olarak idareciler ve öğretmenler arasındaki iletişimin öğretmenlerin verimi üzerinde çok etkili olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication is a social concept that all living creatures need to survive in the world. Likethe other creatures human beings continue their lives by interacting with the nature andenvironment. There is a difference between humans and animal in that interacting. Peoplehave got culture. Culture includes whole productions of a civilization from the beginning tothe end of its history. So people can keep past experiments and that makes them morepowerful in the nature.All the things that can be perceived by people initiate a communication process. We canmention about communication where the people activities occur. Communication is not astatic concept. It is a developing and changing process. Communication is informationtransfer between people by speaking, writing, listening or watching. It is a complicatingprocess. People can also share their culture with the other civilizations by communicating.Communication is not only important for people but also crucial for the associations, socialorganizations, companies and firms. Associations are established by the people who have gotthe same purpose. Associations can be established and survive by the assistance ofcommunication. Intercommunication which means communication between association withstaff and communication between personnel with the other staff and association is also veryimportant for associations. In addition communication between the associations makes themmore powerful and efficient.In today?s business world personnel pleasure and satisfaction is very important for theassociations to gain high yield. If an association meets physical and moral needs of itspersonnel, the yield of association would increase. Thus the association may create a positiveaffect on not only its personnel but also the other people who may be customers.In my project, I tried to reveal the importance of communication between teachers and schoolprinciples on the yield of teachers. I searched the communication between principals andteachers of the high schools. Then I also researched the affect of that communication onteachers? productivity in educational system. Finally I reached that result: ?Communicationbetween principals and teachers is very effective on teachers? yield.?