Bankacılık sektörünün ekonomik kalkınmaya etkileri
The effects of banking sector on economic development
  1. Tez No: 219607
  2. Yazar: HATİCE YANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de bankacılık sektöründeki gelişmeler ve ekonomik kalkınmaya olan etkileri incelenmiştir. Bankacılık sektörü, hızlı ekonomik büyüme ve gelişmenin başarılmasında önemli bir araçtır. Bankalar sadece parasal kontrol için bir kanal olmayıp, ekonominin yeniden yapılanmasında ve uzun dönemli sürdürülebilir makroekonomik istikrarın sağlanmasında etkili olan kurumlardır.Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Ekonomik kalkınma kavramı, ekonomik açıdan kalkınma modelleri ve politikaları, finansal piyasalar ve finansal kalkınmakavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Türk bankacılık sisteminin ekonomik kalkınmaya etkisi incelenmiştir. Bankacılık sektörünün ekonomideki yeri ve işlevleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, Türkiye`de bankacılık sektöründeki finansal gelişme ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi incelemek için bir ekonometrik analiz yapılmıştır.Bu tez çalışmasında, bankacılık sektörü ile büyüme ilişkisinin varlığını ve yönünü tespit etmek amacıyla, Granger nedensellik testleri uygulanmıştır. Yapılan bu testlerde Türkiye için 1987?2007 yılları itibariyle ekonomik büyüme ve bankacılık sektörü ile ilgili veriler tespit edildikten sonra ekonometrik analiz yapılmıştır. Test sonuçlarına göre, ülkemiz bankacılık sektöründeki gelişme ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the developments in banking sector in Turkey and their effects on economic development have been examined. Banking sector is a significant tool in the achievement of rapid economic growth and development. Banks are not merely designed as channels for monetary control, but they are also effective institutions in restructuring of economy and in maintenance of long term sustainable macroeconomic stability.The study consists of three main parts. In the first part, economic development concept, economic development models and policies, financial markets and financial development concept have been addressed. In the second part, the effects of Turkish banking system on economic development have been examined. The place and functions of banking sector in economy have also been addressed. In the third part of the study, an econometrical analysis has been made to examine the relation between financial growth and economic development in the banking sector in Turkey.In this dissertation study, Granger causality tests have been implemented for the purpose of determining the presence and direction of the relation between banking sector and growth. After having determined the data regarding economic growth and banking sector in Turkey for the years between 1987 and 2007 though such tests, an econometrical analysis has been made. As a result of the test results, a long term relation has been established between the development of banking sector in Turkey and economic growth.