Türkiye'de bankacılık sektörünün sürdürülebilir kalkınmaya etkileri
The effects of banking sector on sustainable development in Turkey
- Tez No: 497545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA SANDALCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sürdürülebilir kalkınma şimdiki toplumların sorunlarına gelecek nesillerin refah seviyelerini etkilemeden çözüm odaklı olmaya çalışan bir kavramdır. Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için sadece birey ve toplumların değil tüm kurum ve kuruluşların doğrudan ve ya dolaylı etkileri mevcuttur. Bu kuruluşlardan biri olarak Türkiye'de bankacılık sektörü ele alınarak bu alandaki mevcut etkiler ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de önemli finans kurumlarından olan bankalar; çalışanlar, müşteriler, paydaşlar, kendisine bağlı birçok kurumlar ile etki ettiği alan ve kişi sayısı yüksektir. Bundan dolayı böylesi bir sektörün sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirme yolunda desteğini almanın sağlayacağı olumlu ve olumsuz etkiler ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de ekonomik boyutta sağladıkları tüm krediler içinden yedi kredi türünün olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir. Diğer taraftan da Türkiye'de aktif büyüklüğüne göre ilk on beş bankanın projeleri ve çalışmaları ile ekonomik, sosyal ve çevresel boyutta sürdürülebilir kalkınmaya olan olumlu ve olumsuz etkileri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainable development is a concept trying to be solution oriented to the problems of current generation without affecting from the prosperity levels of future generations. For the implementation of sustainable development, not only individuals and societies but also all the institutions and organizations have direct or indirect effects. As one of the institutions, banking sector in Turkey was examined and existing effects on this field were tried to be revealed. The number of people and area that banks, one of the important financial bodies in Turkey, with employers, customers, shareholders and subsidiaries is high. As a consequence, the positive and negative effects of receiving support of such an institution on the way of realization of sustainable development aims were revealed. The negative and positive effects of 7 credit types out of all the credits provided for Turkey were examined. Moreover, according to active size of assets of Turkey, the negative and positive effects of top fifteen banks, with their projects and studies, on sustainable development in terms of economic, social and environmental aspects were revealed.