Sigorta teknik hesaplamalarının hisse senedi getiri kaybında kullanılması ve istatistiksel tekniklerle analizi
Using insurance technical calculations in share certificate return loss and analizing by statistical technical methods
  1. Tez No: 219623
  2. Yazar: EVREN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERPİL BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, İstatistik, Banking, Insurance, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hisse senetleri menkul kıymet borsalarında günlük islem gören finansal yatırım araçları oldugundan, piyasa kosullarına göre getirileri olabildigi gibi kimi zaman kayıplar da yasanabilmektedir. Meydana gelebilecek bu tür getiri kayıplarını teminat altına almayı amaçlayan çalısmada, yatırımcının kısıtlamadan uzak bir portföy stratejisi belirleyebilmesi amaçlanmıstır. Herhangi bir portföyde yer alan hisse senetleri için geçmis getiri kayıplarından yararlanarak riziko-prim iliskisi kurulmaya çalısılmıstır. Bu iliski kurulurken; hisse senetleri, getiri kayıplarına göre istatistiksel tekniklerden yararlanılarak risk gruplarına ayrılmıstır. Daha sonra farklı risk gruplarına ait hisse senetleri için, sigorta literatüründe yer alan hasara yönelik teknik hesaplamalardan yararlanılarak risk primi hesaplanmıstır. Söz konusu risk primi yalnızca net primi kapsamaktadır.Sonuç olarak bulunan prim oranı bazı durumlarda yüksek olmakla beraber yatırımcıya herhangi bir vade ya da özel sart uygulanmaksızın kendisini hisse senetlerinde meydana gelebilecek getiri kayıplarına karsı koruma imkanı saglayan ve belirlenen bir prim ile islemleri yürütebilecek bir koruma aracı ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
Because of share certificates are financial investment tools which are operating daily by investors in stock exchanges, sometimes their returns could arise and sometimes looses can be made. In this study which aims to guarantee this types of return losses anticipated that investors can be appear unless restriction wallet strategy. For share certificates in which can be drawn in any wallet could be studied benefit from past time return losses get in touch risk with payment. When this relation could be drawn share certificates would separated to risk groups by their return losses with statistical techniques. After that for share certificates which are in different risk groups risk payment is calculated by aimed at loss in insurance technical calculations. This risk premium contains only net premium. In result that calculated risk premium sometimes could be advanced losses and at the same time investors can defend themselves against losses in share certificates unless any special condition or any due to date applied.