İlişkisel veri tabanı mantığına dayalı sigorta otomasyonu
An overview of database management and relational databases
- Tez No: 66561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZANFER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Proje konusu olarak, sigortacılık sektöründe, daha çok Nakliyat Sigorta Poliçeleri yapan bir acentanın poliçe işlevlerini gerçekleştiren bir uygulama geliştirilmiştir. Genel olarak uygulama, acentanın geçici ve kati nakliyat sigorta poliçelerinin veritabanını tutmakta, bu poliçelerin basımım yapmaktadır. Acente aynı zamanda bir bankanın yan kuruluşu olduğu için; bu banka şubelerinin de kestiği poliçeler veritabanında tutulmaktadır. Ayrıca, bu şubelere verilecek olan primlerin hesaplanması ve dökümüyle ilgili raporlarda basılabilmektedir. Uygulama, Visual Basic'te ilişkisel veritabanı yönetim sistemine göre, tek kullanıcılı olarak tasarlanmıştır. Veritabanı uygulamaları Visual Basic veri ulaşım metodlarını kullanarak Access veritabanı yönetim sistemi üzerinde gerçekleşmektedir. Uygulama Windows95 işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır (32 Bit). Ayrıca Windows 3.X'e göre (16 Bit) derleyip çalıştırmakta mümkündür. Tez, beş ana bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, Windows programcılığının özellikleri, Visual Basic' in tarihçesi ve projede neden Visual Basic programlama dilinin kullanıldığı anlatılmıştır. İkinci bölümde, Visual Basic de uygulama geliştirme, Visual Basic projeleri ve kullanılan standart kontrollerin özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Visual Basic'in kullandığı veri ulaşım metodları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, SQL'in yapısı, gelişimi ve Visual Basic'de kullanımı anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise proje konusu, kullanılan formların açıklaması, hesaplamaların nasıl yapıldığı yer almaktadır. Veritabanı uygulamaları ve program çıktısı Ekler bölümünde verilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
A database system is essentially nothing more than a computerized record keeping system. The database itself can be regarded as a kind of electronic filing cabinet; in other words, it is a repository for a collection of computerized data files. The user of the system will be given facilities to perform a variety of operations on such files, including the following among others:. Adding new (empty) files to the database;. Inserting new data into existing files;. Retrieving data from existing files;. Updating data in existing files;. Deleting data from existing files;. Removing existing files (empty or otherwise) from the database. A database system is basically a computerized record keeping system; that is, it is a computerized system whose overall purpose is to maintain information and to make that information available on demand. Figure 1 is intended to show that a database system involves four major components, namely data, hardware, software, and users. Database systems are now available on machines that range all the way from quite small micros (even portable PCs) to the largest mainframes. So, the facilities provided by any given system are to some extent determined by the size and power of the underlying machine. In particular, systems on large machines (“large systems”) tend to be multi-user, whereas those on smaller machines (“small systems”) tend to be single-user. A single-user system is a system in which at most one user can access the database at any given time; a multi-user system is a system in which multiple users can access the database concurrently. In general, the data in the database-at least in a large system-will be both integrated and shared. These two aspects, integration and sharing, represent a major advantage of database systems in the“large”environment; and integration, at least, can be significant in the“small”environment also.Application programs 7777 Database Management System (DBMS) 'yrp Tf}